رعایت نکات ایمنی در زمان وقوع صاعقه یا رعد و برق

رعایت نکات ایمنی در زمان وقوع صاعقه یا رعد و برق

وقوع صاعقه یا رعد و برق

طبق اعلام اداره ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) ، خطر رعد و برق در بسیاری از موارد دسته کم گرفته می شود. خطرات ناشی از رعد و برق می تواند برای انسان بسیار به مراتب بالاتر از طوفان و گردباد باشد. از این جهت، باید کارگران و کارکنان از خطرات این پدیده ی طبیعی آگاهی کامل داشته باشند.

 

سالانه در آمریکا چیزی نزدیک به ۲۵ میلیون رعد و برق با زمین اصابت می کند. حرارت تولید شده در محل برخورد صاعقه می تواند پنج برابر گرمای سطح خورشید باشد. همچنین در اثر صاعقه چیزی بالای ۱ میلیارد ولت برق تولید می شود و در پی آن دمای هوای مجاور آن به با بالای ۵۰۰۰۰ فارانهایت می رسد.

 

حال که از قدرت وخطرات صاعقه یا رعد و برق  پی بردیم، پس ضروری است که با علائم آن آشنا شویم.

از علائم وقوع صاعقه می توان به باران، ابرهای سیاه، وزش بادهای شدید اشاره کرد.

باید به این نکته توجه داشت که پس از وقوع صاعقه، حتی تا یک ساعت بعد نیز احتمال تکرار رعد و برق وجود دارد. حتی اگر آسمان صاف باشد.

 

به منظور کاهش صدمات و آسیب های جدی در زمان وقوع رعد و برق، باید به نکات زیر که توسط اداره ی اقیانوسی و جوی آمریکا ارائه شده، توجه کرد:

 

  • در صورتی که فاصله زمانی بین رعد و برق و صدای آن کمتر از ۳۰ ثانیه باشد، در نتیجه جان شما در خطر می باشد.
  • از ارتفاعات، مکان های سرباز، مواد رسانا و سازه های کوچک مانند برج ها، حصار های فلزی، میله ی پرچم و تیر چراغ برق، میدان های باز و تک درخت ها و آب فاصله بگیرید.
  • درختان بزرگ و تنومند در مقایسه با سازهای کوچک در برابر صاعقه از ایمنی بالاتری برخوردار هستند
  • اگر در زمان وقوع صاعقه در منزل هستید از صحبت کردن با گوشی تلفن همرا و دست زدن به ماشین ظرفشویی و لباس شویی، اشیا و اجسام رسانا مانند قاب عکس، لوله، سیم، و درهای فلزی خودداری کنید.
  • وسایل نقلیه می توانند جای خوبی برای پناه گرفتن باشند. اما پیش از پناه گرفتن در خودرو درهای آن باید به خوبی بسته باشد.
  • پیش از تدارک دیدن و تنظیم یک رویداد یا مراسم در یک محیط سرباز، برای وقوع صاعقه یک طرح عملیاتی مشخص پیش بینی و تعیین کنید. از اقداماتی که می توانید در طی مراسم یا رویداد انجام دهید چاپ علائم هشدار، دستورات ایمنی و برنامه های عملیاتی مشخص، پخش آنها در محیط درشرایط آب و هوایی بد و خروج سریع مردم از محل اشاره کرد.
  •  تماس بدن فردی که دچار صاعقه شده به هیچ وجه خطرناک نیست و هیچ گونه خطری شما را تهدید نمیکند. مراقبت فوری پزشکی، می تواند به درمان سریع فرد صدمه دیده کمک کند.
  • اگر فردی دچار صاعقه شد، سریعاً با ۱۱۵ تماس بگیرید. برای نجات جان فرد باید اقدام به تنفس مصنوعی دهان به دهان کرد. در صورتی که نبض قربانی نمی زد، باید به کمک احیای قلبی تلاش کرد که فرد صدمه دیده زنده بماند. برای حفظ دمای بدن و جلوگیری ازهیپو تورمی، می توان در هوای سرد و شرایط مرطوب با پهن کردن یک لایه محافظتی بین فرد قربانی و سطح زمین مانع از دست رفتن حرارت و دمای بدن قربانی شد.

 

 

اگر کارکنان شما در محیط باز کار میکنند، به منظور بالا بردن سطح آمادگی و آگاهی آنها از خطرات و اصول ایمنی و احتیاطی، اقدام به آموزش آنها کرده وهمچنین با تهیه و تدارک کمک های اولیه و تجهیزات حفاظت فردی مناسب ایمنی کارکنان خود را در محیط کار تامین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید