رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی

- Advertisement -

کلاه‌­های ایمنی از ابزار­های محبوب در کارگاه­‌های ساختمانی و عمرانی هستند. کلاه ایمنی وظیفه محافظت از افراد و کارکنان در برابر تهدیدات و خطر­های محیطی را خواهد داشت. از این رو استفاده از این ابزار ایمنی در کارگاه­‌های ساختمانی الزامی است.

کلاه‌های ایمنی در عین حال دارای رنگ‌های متنوعی هستند. علت رنگ­‌بندی کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی یکی از دسته­‌بندی­‌ها برای دسترسی آسان به انواع کلاه­ ایمنی است. به بیانی دیگر رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی نشانه ویژگی و قابلیت­‌های آن­ خواهد بود. این نوع دسته‌­بندی را به نام استاندارد رنگ کلاه ایمنی کارگاه ساختمانی می‌شناسیم. با توجه به میزان اهمیت کلاه‌­های ایمنی و انواع آن­‌ها در ادامه به معرفی و بررسی کلاه ایمنی و رنگ‌­بندی آن خواهیم پرداخت.

کلاه ایمنی چیست؟

همانطور که بیان شد کلاه ایمنی نوعی ابزار برای حفظ سلامت جسمی افراد و کارکنان کارگاه­‌های ساختمانی است. کلاه­‌های ایمنی می­‌توانند ویژگی و قابلیت­‌هایی منحصر به فرد داشته باشند که اغلب این قابلیت­‌ها به واسطه مواد اولیه و روش تولید کلاه ایمنی، متفاوت خواهد بود.

کلاه ایمنی ساده‌­ترین روش برای حفاظت از کارکنان است که الزاما کارفرماها باید در کارگاه‌های خود در اختیار تمام کارکنان قرار دهند و از این رو اطلاع از مفهوم رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی حائز اهمیت می‌باشد.

 

انواع کلاه ایمنی

کلاه­‌های ایمنی در انواع مختلفی طراحی، تولید و روانه بازار می­‌شوند. عمده‌­ترین دسته­‌بندی این ابزار­ها، بر اساس استاندارد رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی و کلاس­‌های مختلف کلاه کار است. در ادامه به معرفی و بررسی آن­‌ها خواهیم پرداخت. همچنین توصیه می­‌شود افراد قبل از اقدام به خرید کلاه ایمنی از شرایط محیط کاری خود اطلاع کامل داشته باشند. چرا که در این صورت قادر به انتخاب کلاه ایمنی با ویژگی­‌های مناسب خواهند بود.

 

انواع کلاه کار در کلاس‌های مختلف

در این نوع دسته­‌بندی کلاه‌­های ایمنی به سه گروه کلی نوع A، نوع B و نوع C تقسیم می‌شوند. با این حال باید توجه داشته باشید که نوعی کلاه لبه‌­دار در هیچ کدام از این گروه‌­ها قرار نخواهد گرفت. کلاه‌های لبه‌­دار اغلب برای جلوگیری از باد کردن سر و خراشیدگی طراحی شده‌­اند.

 

کلاه ایمنی کلاس A:

کلاه­های کلاس A در برابر نفوذ و ضربه مقاومت مناسبی از خود نشان می­دهند. با این حال نکته حائز اهمیت درباره این کلاه‌­های ایمنی مقاومت آن­­ها در برابر جریان الکتریکی تا ۲۲۰۰ وات است.

کلاه ایمنی کلاس B:

این نوع کلاه­‌ها در برابر تهدیدات محیطی مانند سقوط اشیاء یا ضربه مقاومت مناسبی دارند. همچنین باید بدانید که این نوع کلاه‌­ها مقاومت بیشتری در برابر شوک و جریان­‌های الکتریکی خواهند داشت. کلا­ه‌­های کلاس B می­توانند از افراد در برابر جریان الکتریکی تا ۲۰۰۰۰ ولت محافظت کنند.

کلاه ایمنی کلاس C:

کلاه­‌های کلاس C از افراد در برابر سقوط اشیاء و ضربه محافظت خواهند کرد با این حال اما این کلاه‌­ها مقاومت مناسبی در برابر جریان‌­های الکتریکی نخواهند داشت.

 

رنگ‌­بندی کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی

رنگ‌­های مختلف کلاه ایمنی در محیط کارگاه‌­های ساختمانی بیان­گر موقعیت اجتماعی افراد است. به بیان دیگر این رنگ‌­بندی تاثیری بر میزان مقاومت کلاه‌­ها ندارد و تنها برای دسته‌­بندی کارکنان محیطی ایجاد شده­‌اند. با این حال در ادامه به بررسی رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی خواهیم پرداخت.

 

کلاه ایمنی زرد رنگ:

در انواع طیف رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی، کلاه ایمنی زرد رنگ محبوب­‌ترین کلاه ایمنی بازار ابزار ایمنی ایران است. حتما شما هم در مواجهه با کارکنان کارگاه‌­های ساختمانی کلاه­‌هایی با رنگ زرد را مشاهده کرده‌­اید، این کلاه را اغلب کارگران ساختمانی به سر خواهند داشت. این نوع کلاه باید مقاومت مناسبی در برابر سقوط اشیاء و ابزار­های نوک تیز داشته باشد.

 

کلاه ایمنی قرمز رنگ:

یکی دیگر از کلاه­‌های ایمنی موجود در کارگاه ساختمانی ، کلاه ایمنی قرمز رنگ است. این کلاه‌­ها، مناسب استفاده به عنوان کلاه آتش‌ نشانی و اطفاء حریق نیز خواهند بود.

کلاه ایمنی سبز رنگ:

کلاه ایمنی سبز رنگ مخصوص افرادی است که خدمات فنی و ایمنی محیط ساختمان را انجام خواهند داد. همچنین نکته­ای که باید بدانید آن است که کلاه ایمنی سبز رنگ در محیط­های کاری دیگر نیز مناسب مسئولین ایمنی خواهد بود.

کلاه ایمنی آبی رنگ:

کلاه­‌های ایمنی آبی رنگ مخصوص اپراتور­های فنی ، تکنسین­‌های برق و گروه‌­های نجاری خواهد بود.

کلاه­ ایمنی خاکستری رنگ:

کلاه ایمنی خاکستری رنگ مناسب افرادی است که به صورت مهمان از محیط ساختمانی یا عمرانی بازدید می­کنند. از آن جایی که اغلب بازدید کنندگان به سراغ پروژه­‌های بزرگ عمرانی خواهند رفت، وجود این رنگ کلاه در چنین محیط­‌هایی الزامی است.

 

کلاه ایمنی قهوه‌ای رنگ:

این رنگ از کلاه ایمنی مناسب کارکنانی است که ابزار آن­ها دارای دمای بالایی است. به عنوان مثال در پروژه‌­های بزرگ عمرانی این رنگ از کلاه ایمنی مخصوص جوشکاران خواهد بود.

 

کلاه ایمنی سفید رنگ:

یکی از مهم­ترین کلاه‌­های ایمنی، کلاه سفید رنگ است. چرا که این کلاه‌­ها مخصوص افرادی با موقعیت اجتماعی بالا خواهد بود. این به آن معنی است که در محیط عمرانی مهندسان، مدیران یا سرپرستان از این نوع کلاه بهرمند خواهند شد.

نکته حائز اهمیتی که باید درباره رنگ هر کلاه ایمنی بدانیم آن است که این رنگ‌­ها به عنوان استاندارد رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی شناخته می‌­شوند. با توجه به این نکته رعایت نمودن این استاندارد در محیط­‌های عمرانی الزامی خواهد بود.

 

کلاه ایمنی با کیفیت چه ویژگی­‌هایی دارد؟

افراد باید قبل از اقدام به خرید کلاه ایمنی به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشند. یکی از این نکات شرایط محیط کاری افراد است. این به آن معنی خواهد بود که کارکنان یا مدیر خرید باید با در نظر داشتن خطراتی که در محیط کاری افراد را تهدید می‌­کند اقدام به خرید کلاه ایمنی نمایند. با انجام این کار فرد قادر به خرید بهترین کلاه ایمنی خواهد بود.

نکته دیگری که افراد باید هنگام خرید کلاه ایمنی به آن واقف باشند، نوع کلاه و اندازه آن است. به عبارت دیگر باید بدانید که کلاه ایمنی چند سایز دارد و سایز مناسب برای شما کدام است. اگر کلاه به صورت کامل سایز سر افراد نباشد می­تواند زمینه ساز بروز حوادث ناگوار شود. از دیدگاهی دیگر نیز فرد باید کلاهی را انتخاب کند که در برابر تهدیداتی چون شوک یا جریان الکتریکی، حرارت یا سقوط اشیاء نوک تیز مقاوم باشد. با توجه به این نکته کلاه ایمنی باید از مواد اولیه مناسب تولید شود.

 

کلام آخر

رنگ کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی بیان­گر شرایط کاری افراد و کارکنان خواهد بود که امروزه آن را به نام استاندارد رنگ کلاه ایمنی کارگاه ساختمانی می‌شناسیم. از این رو افراد با اطلاع داشتن از این استاندارد قادر به خرید مناسب­‌ترین کلاه ایمنی بازار خواهند بود.

همچنین توجه داشته باشید که شما می­توانید تمام رنگ‌­بندی کلاه ایمنی در کارگاه ساختمانی را از یونکس تهیه کنید. یونکس بانکی از اطلاعات و فروشگاهی مطمئن در زمینه انواع ابزار­های ایمنی است.

۳.۷/۵ - (۴ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.