اهمیت استفاده از دستکش های محافظ در صنعت

- Advertisement -

یکی از مهم‌ترین لازمه‌های هر کار فنی‌ای، رعایت موارد ایمنی است. 

دستکش محافظ یکی از وسایل ایمنی‌ای است که در شغل‌های مختلفی، از آتش نشانی گرفته تا کارهای برقی و باغبانی به‌کار می‌رود. دستکش کار ایمنی از متریال متنوعی مثل پلیمر، الیاف به تولید می‌رسد.

این دستکش‌ها با قالب‌های مخصوصی ساخته می‌شوند تا هر دستی بتواند آن‌ها را استفاده کند. دست عضو مهمی در بدن است که در بیشتر کارهای فنی، در معرض خطر قرار می‌گیرد. به همین دلیل لازم است تا با کاربردهای دستکش ایمنی و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

دستکش محافظ آتش نشانی

مزایای استفاده از دستکش حین کار

مهم‌ترین استفاده از دستکش محافظ در حین کار، جلوگیری از آسیب‌های شدید و جبران ناپذیر است. در بسیاری از فعالیت‌ها مثل کار آتش‌نشانی و یا آزمایشگاهی واجب است تا از این دستکش‌ها استفاده کنیم. چرا که در این موارد، دست در تماس مستقیم با مواد آسیب‌زا و خطرناک قرار می‌گیرد و در صورت بروز حادثه، ممکن است دچار آسیب‌های جدی بشوید.

  •   این دستکش می‌تواند دست‌های شما را در برابر خطرات محفوظ نگه دارد.
  •   باعث جلوگیری از وارد شدن آلودگی از طریق دست می‌شود.
  •   استفاده آسانی دارد و به راحتی در دست جای می‌گیرد.
  •   عملکرد شخص را در هنگام کار مختل نمی‌کند.
  •   در کارهایی مثل پزشکی، از سرایت بیماری جلوگیری می‌کند.
  •   قابلیت استفاده‌ مکرر دارند و به‌سادگی خراب نمی‌شوند.
  •   قابل شستشو و تمیز شدن هستند.

معرفی دستکش‌ها بر اساس نوع متریال و جنس آن‌ها

دستکش محافظ کار را با توجه به استفاده‌ای که دارد،‌ از متریال و جنس مخصوصی تولید می‌کنند. هرکدام از این متریال‌ها ویژگی خاصی به دستکش می‌دهند تا مقاومت آن در برابر عوامل گوناگونی بالا برود.

 مهم‌ترین متریال ساخت دستکش ایمنی شامل این موارد می‌شوند:

  1. دستکش نیتریل

دستکش نیتریلی چیست؟ این نوع دستکش در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و در ترکیب با متریال دیگر، برای مصارف آزمایشگاهی و… استفاده می‌شود. در ارتباط با کاربرد های دستکش نیتریل در صنعت و مشاغلی که باید از این نوع دستکش استفاده شود میتوانید اطلاعات بیشتر رابا کلیک روی لینک مطالعه کنید.

     ۲.دستکش محافظ لاتکس

انعطاف‌پذیری خوبی دارد و در برابر برق عایق خوبی است. هم در انواع ساده و یک‌بار مصرف تولید می‌شود و هم از آن در تولید دستکش محافظ برق استفاده می‌کنند.

  1. دستکش ایمنی پلی اتیلن

این دستکش‌ها بیشتر مصرف پزشکی دارند و به راحتی پاره می‌شوند. اما نکته قابل توجه درباره پلی اتیلن، قابلیت بازیافت آن است.

  1. دستکش آلومینیومی

این ماده مقاومت بالایی به دستکش‌ محافظ می‌دهد. در تولید دستکش‌هایی مثل محافظ برش از آلومینیوم استفاده می‌شود.

دستکش های حفاظتی

معرفی دسته‌های دستکش کار بر اساس استفاده و محافظت

دستکش‌های کار با توجه به استفاده‌های گوناگونی که در فعالیت‌های روزمره دارند، با انواع متریال مخصوص و متنوعی به تولید می‌رسند. در این بخش با انواع کاربردهای دستکش محافظ آشنا می‌شویم.

دستکش‌های محافظ جوش‌کاری

دستکش ایمنی جوشکاری از جنس پنبه و یا چرم نسوز تولید می‌شود و لایه روی آن معمولاً از جنس آلومینیوم است. این دستکش می‌تواند دستان شما را در برابر سوختگی یا پریدگی‌های فلز موقع جوشکاری محافظت کند. دستکش محافظ جوشکاری عایق سرما و گرما هم دارد تا شما بتوانید در هر محیطی به‌راحتی کارتان را انجام دهید. یکی از مهم ترین مشخصات دستکش ایمنی جوشکاری که باید هنگام خرید به آن توجه بسیاری داشت، استاندارد های آن است در بلاگ دستکش ایمنی جوشکاری استاندارد ها و انواع جنس دستکش ها را مطالعه کنید

دستکش‌های محافظ تراشکاری و برش

ویژگی اصلی دستکش کار محافظ تراشکاری و یا برش، این است که به راحتی دچار پارگی نمی‌شود. بنابراین می‌توانید با خیال راحت با دستگاه‌های نجاری، برش سنگ و یا تراشکاری استفاده کنید و نگران آسیب دیدن دست‌هایتان نباشید. این دستکش قالب دست می‌شود و هیچ‌گونه لغزشی هم ندارد تا دقت کار شما را پایین نیاورد. دستکش ایمنی برش را از جنس کتان یا لاتکس قوی تولید می‌کنند.

دستکش‌های مورد استفاده در آزمایشگاه

این نوع دستکش، به دستکش‌های ضد اسید هم معروف هستند. دستکش ایمنی‌ای که در آزمایشگاه و فعالیت‌های شیمیایی استفاده می‌شود، باید راحت باشد و جلوی عملکرد شخص را نگیرد. این دستکش را با موادی مثل پی‌وی‌سی، بوتیل و به‌طور کلی موارد پلیمیری و لاستیکی تولید می‌کنند.

دستکش‌های استفاده در آتش‌نشانی‌ها

دستکش محافظ عضوی جدانشدنی از هر آتش‌نشان است. این دستکش علاوه بر جلوگیری از آسیب‌هایی مثل سوختگی، در برابر بریدگی و برق‌گرفتگی هم مقاوم است. دستکش آتش‌نشانی را از الیاف خاص نسوزی تولید می‌کنند که در برابر سرمای شدید و یا حرارت بالا هم مقاومت دارد.

این دستکش آستر دارد و روی مچ بسته می‌شود. بنابراین از رسیدن حرارت به بخش‌های بالایی دست هم جلوگیری می‌کند. دستکش کار محافظ آتش‌نشانی نوعی تهویه هوا هم دارد که دست عرق نکند و دستکش هم دچار لغزش نشود.

دستکش مخصوص آتش نشان ها

دستکش‌های مورد استفاده با تینر و بنزین

برای ایمنی کارهایی که با تینر و بنزین سر و کار دارند، معمولاً از دستکش‌های محافظ پلیمری استفاده می‌شود. این دستکش هم کارایی راحتی را به شخص می‌دهد و هم ایمنی خوبی هم در برابر مواد شیمیایی دارد.

دستکش‌های باغبانی

دستکش ایمنی باغبانی باید راحت و قابل انعطاف باشد. این دستکش را از چرم، نخ و الیاف مخصوصی می‌سازند که هم در برابر بریدگی مقاوم باشد و هم از وارد شدن سم گیاه و یا تیغ به دستان شخص جلوگیری کند. دستکش کار محافظ باغبانی به‌راحتی دچار ساییدگی و یا پارگی نمی‌شود.

دستکش‌های برقکاران

استفاده از دستکش عایق در کارهای برقی بسیار ضروری است. خطر برق گرفتگی می‌تواند موجب کشته‌شدن شخص هم بشود.

بنابراین، دستکش برقکاری را از نوعی لاتکس که در برابر برق هم عایق است تولید می‌کنند. این دستکش می‌تواند از ورود شوک برقی به بدن جلوگیری کند.

دستکش برق مطابق با استاندارد ICE، ASTM و مقاوم بودن در برابر اوزون به ۶ دسته کلی تقسیم می‌شوند که در

راهنمای خرید دستکش ایمنی برق میتوانید تمامی موارد را مطالعه کنید و برای خرید دستکش مورد نظرتان اقدام کنید.

دستکش‌های پلاستیکی

دستکش‌های پلاستیکی در ضخامت‌های مختلفی به تولید می‌رسد. از دستکش محافظ پلاستیکی بیشتر در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و مصرف پزشکی دارد. این دستکش مانع ورود آلودگی به بدن می‌شود و کاملاً استریل است.

دستکش‌های مناسب آشپزی

برای محافظت دست در هنگام آشپزی و یا قصابی، از دستکش زنجیری استفاده می‌شود. این دستکش از حلقه‌های فلز محکمی مثل فولاد ساخته شده است. بد نیست بدانید که می‌شود دستکش زنجیری را روی دستکش‌های پلاستیکی پوشید.

بر روی دستکش ایمنی قصابی علائمی اختصاری درج شده است با کلیک روی لیک و دنبال کردن محتوای دستکش ایمنی قصابی از استاندارد هایی که باید داشته باشند اطلاع پیدا کنید.

روش نگهداری از دستکش‌های ایمنی

اندازه بودن دستکش با دست مصرف‌کننده، تاثیر زیادی در طول عمر دستکش ایمنی دارد. بعضی از دستکش‌های پلاستیکی و یا یک‌بار مصرف را نمی‌شود زیاد استفاده کرد و بهتر است دوباره از آن‌ها استفاده نکنیم. از طرفی دستکش‌های مورد استفاده برای برقکاری، جوشکاری و یا تراشکاری نیاز به تمیز کردن مداوم دارند تا آلودگی روی آن‌ها نماند.

بهتر است بعد از هربار استفاده از دستکش کار محافظ، آن را به‌دقت بررسی کنید تا دچار آسیب یا پارگی نشده باشد. در صورتی که دستکش آسیبی دیده بود، می‌توانید آن را برای ترمیم به فروشگاه اصلی برگردانید. بیشتر دستکش‌های ایمنی طول عمر بالایی دارند و به‌راحتی قابل ترمیم هستند. شستشو دستکش‌های باغبانی را هم فراموش نکنید.

نتیجه‌گیری

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، امکانات خوبی برای مراقبت از تکنسین‌ها ساخته شده است. یکی از وسایلی که در بیشتر کارها و صنعت‌ها استفاده دارد، دستکش محافظ ایمنی است. از این دستکش در کارهایی مثل آتش‌نشانی، جوشکاری، کارهای برقی، برش و… استفاده می‌شود.

دستکش محافظ انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها را با توجه به استفاده‌ای که دارند، از متریال و ماده‌های مخصوصی تولید می‌کنند. دستکش ایمنی مقاومت بالایی دارد و به‌سادگی خراب نمی‌شود. تمامی موارد و دستکش هایی که در مشاغل سخت و خطر افرین باید مورد استفاده قرار گیرند را در فروشگاه یونکس میتوانید تهییه کنید.

 

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.