مدل های مختلف نوار خطر و کاربرد هرکدام از آنها

مدل های مختلف نوار خطر و کاربرد هرکدام از آنها را در این مقاله بخوانید

- Advertisement -

امروزه وقتی می خواهید در خیابان ها و کوچه های شهر قدم بزنید باید حواستان به همه اطرافتان باشد تا این قدم زدن برایتان فرجام ناخوشایندی نداشته باشد. چاله ها و گودی هایی که در پیاده روها و خیابان ها ایجاد شده، ساختمان های نیمه کار و .. می تواند زندگی ما را در خطر بیندازد. برای اینکه محافظتی ایجاد شود و به دیگران اطلاع رسانی داده شود که مراقب این منطقه باشید از نوار خطر استفاده می شود.

نوار خطر در واقع نوارهای هشدار دهنده ای هستند که از ورود افراد به آن محیط و منطقه جلوگیری می کند. این نوارها باید به گونه ای نصب شود که در شب که دید افراد کم است هم قابل رویت باشد. برای اینکه نوار خطر در هر شرایطی قابل مشاهده باشد از نوار خطر شبرنگ استفاده می شود.

در این مقاله می خواهیم در مورد مدل های متفاوت نوار خطر صحبت کنیم که با آن آشنا شوید، اما قبل از توضیح این موارد بهتر است بدانید میتوانید تمامی تجهیزات ترافیکی جاده ای و شهری را در فروشگاه تهیه کنید.

نوار خطر

در چه مکان‌هایی باید از نوار خطر استفاده کنیم؟

اگر شما سازنده ساختمان هستید باید محدوده فعالیت خود را با کمک نوار خطر مشخص نمایید و افراد را از خطر سقوط و ریزش مصالح آگاه کنید.

نیروهای شهرداری برای اصلاح نواقص و ایرادات شهری مجبور هستند آن منطقه را خراب و مجددا درست کنند و برای آن کار احتمال اینکه افراد دچار حادثه شوند زیاد است. در نتیجه باید از نوار خطر استفاده کرد تا به مردم اطلاع رسانی شود.

زمانی که منطقه ای دچار حریق یا حادثه شود نیروهای آتش نشانی از نوار هشدار استفاده می کنند تا دیگر افراد حاضر در منطقه دچار حوادث نشوند و از ورود افراد متفرقه جلوگیری شود.

نوارهای خطر موجود در پارک یا فضای های سبز را همگی دیده ایم. این نوارها برای جلوگیری از ورود افراد به منطقه خاص استفاده می شود. آشناترین آن با این نوشته چاپ می شود: “وارد چمن نشوید.”

در پروژه های شهری آب و فاضلاب هم از نوار هشدار با رنگ آب استفاده می شود.

کاربردهای وسیع نوار خطر

نوار خطر یک نایلون پلاستیکی است که در رنگ های مختلف و با چاپ های متفاوت قابل دسترس است. نوار هشدار می تواند از افراد در برابر خطراتی مانند برق گرفتگی، سقوط از ارتفاع، خطر انفجار یا ساختمان های نیمه کاره ای که احتمال سقوط و ریزش مصالح وجود دارد محافظت کند.

شما می توانید بنا به شغل و خطری که برای دیگران ایجاد می کند نوار خطر را با چاپ مخصوص خود و رنگ دلخواهتان سفارش دهید. اما در کل برای خطر برق گرفتگی از رنگ زرد استفاده می شود و نیروهای آتش نشانی از نوارهای خطر نارنجی و قرمز استفاده می کنند.

اما هر رنگی از نوار خطر یک معنای مخصوص دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله اقداماتی که قبل از انجام آن حتما باید از نوار خطر استفاده کرد را مطالعه کنید.

معنای رنگ در نوار خطر

اصولا نوارهای هشدار دارای زمینه روشن و نوشته خوانا هستند که برای تمام افراد قابل فهم باشد طراحی می شوند. انتخاب رنگ پس زمینه برای نوار خطر دارای استانداردی است که از سمت سازمان اوشا مشخص می شود.

نوار خطر سفید و قرمز: برای اطلاع رسانی و جلوگیری از آتش سوزی در یک منطقه خاص استفاده می شود.

نوار خطر سفید و مشکی: برای علامت زدن و راهنمایی افراد در راهروها استفاده می شود.

نوار خطر سبز و سفید: برای کمک های اولیه به کار می رود.

نوار خطر زرد و مشکی: برای اطلاع رسانی اینکه در آن منطقه خطرات فیزیکی وجود دارد.

نوار زرد و بنفش: آگاه سازی افراد برای اینکه آن منطقه خطر تشعشعات وجود دارد.

نوار سفید و آبی: برای اطلاع رسانی به افراد است که این وسیله و دستگاه خراب شده و غیرقابل استفاده است.

نوار سفید و نارنجی: برای هشدارهای ترافیکی و شهری استفاده می شود.

کاربرد نوار خطر

جنس و مواد اولیه نوار خطر

این نوارهای هشدار از جنس پلی اتیلن یا پی وی سی تولید می شود و هر چه کیفیت این نوارها بالاتر باشد می تواند در مدت زمان ماندگاری و قیمت نوار خطر تاثیرگذار باشد. اما این نوارها اگر در اثر حرارت مستقیم قرار نگیرد می تواند تا ۳۰ سال هم ماندگار باشد. این نوارها خاصیت کششی خوبی دارند و مقاوم هستند. حتی در برابر اتفاقات فیزیکی مانند تابش آفتاب و باران و باد هم می تواند ایستایی بالایی داشته باشد.

نوار خطر یکی از وسایل و تجهیزات ایمنی محسوب می شود که می تواند از به وجود آمدن حوادث و خسارات جلوگیری کند.

تقسیم بندی نوار خطر از نظر درجه کیفی:

مواد اولیه به کار رفته در تولید نوار خطر کیفیت محصول نهایی را می سازد. بر اساس درجه کیفی که این محصول دارد به سه دسته درجه کیفی یک، دو و سه تقسیم می شود که هر درجه کیفی برای یک جای خاص کاربرد دارد.

نوارهای حریم بندی که برای جلوگیری از حادثه استفاده می شود نیاز به ماندگاری بالایی ندارد و حداکثر تا سی روز کیفیت دارد. در نتیجه برای این منظور از نوارهای خطر درجه سه استفاده می شود. این نوع نوارها برای فضای سبز پارک، نوارهایی که خطر برق گرفتگی را اعلام می کنند، نوار صحنه جرم، نوارهای آتش نشانی و یا نوارهای هشدار که روی آن خطر چاپ شده است در این دسته قرار می گیرند.

نوارهایی که برای هشدارهای تاسیسات زیر زمینی استفاده می شود باید ماندگاری و کیفیت بالا داشته باشد و دچار فرسایش نشود. برای این منظور باید از نوارهای با کیفیت بالاتری استفاده شود. برای محیط هایی که می خواهند خطر وجود لوله های گاز، نفت و برق را اعلام کنند از این نوع نوار خطر استفاده می شود.

برای محیطی که باید از نوار خطر یا نوار هشدار استفاده شود نیاز به ماندگاری بالاتری دارد باید درجه کیفی بالایی را خریداری نمایید.

نوار خطر قیمت بالایی ندارد و می توانید خیلی راحت آن را به صورت متری سفارش دهید. اگر نوار خطر با کیفیت و قیمت مناسب می خواهید می توانید به یونکس مراجعه کنید. یونکس فروشگاه لوازم و تجهیزات ایمنی است و می تواند تمام وسایل ایمنی را با قیمت مناسب به شما عرضه کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.