اقداماتی که قبل از انجام آن حتما باید از نوار خطر استفاده کرد

اقداماتی که قبل از انجام آن حتما باید از نوار خطر استفاده کرد

شاید در گذشته همه ما با این مشکل روبرو می شدیم که در تاریکی شب در حال قدم زدن در پیاده رو شهر بودیم و به ناگاه پایمان وارد یک چاله ای می شد که شهرداری آن را حفر کرده بود. این اتفاق حتی در روز روشن هم اتفاق می افتاد. اما امروزه زمانی که می خواهند جایی را تخریب و بازسازی کنند چه از طرف شهرداری باشد چه سازندگان ساختمان باید از وسایلی استفاده کنند تا دیگران را مطلع کنند که خطر در کمین است. یکی از مهم ترین وسایل که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد نوار خطر است.

نوار خطر در واقع ابزاری است که باعث ممانعت ورود افراد متفرقه به یک مکان خاص می شود. نوار خطر باید دارای ویژگی هایی باشد و به گونه ای نصب شود که تحت هر شرایطی برای افراد قابل دید باشد. 

این نوار هشدار دهنده باید دارای رنگ پس زمینه روشن و شب نما باشد و نوشته های بزرگ و خوانا داشته باشد تا قابل فهم باشد.

اگر شما دارای شغلی هستید که هنگام پرداختن به آن ممکن است به دیگران صدمه ای وارد شود باید از نوار خطر استفاده کنید. نوار خطر یک نوار پلاستیکی است که نوشته ای که روی آن چاپ می شود و نوشته بر اساس هشدار شما قابل تغییر است. 

نوار خطر

نوارهای هشدار از جنس پلی اتیلن یا پی وی سی است که بیشتر از جنس پلی اتیلن استفاده می شود تا هزینه تولید آن کمتر شود. اما هرچه کیفیت مواد اولیه ای که در تولید نوار خطر بالاتر باشد ماندگاری نوار خطر هم بیشتر خواهد شد. اما اینکه شما چه کیفیت و چه کارایی از نوار خطر انتظار دارید بستگی به نوع فعالیت و شغل تان دارد. 

برای برخی از مشاغل نیاز نیست که از نوار هشدار مرغوب و باکیفیت بالا استفاده شود. چرا که پروژه کوتاه مدت است و نیاز نیست نوار خطر به مدت زیاد در محیط قرار بگیرد. برای مثال اگر می خواهید فضای کارتان را تقسیم بندی کنید تا از حوادث ممکنه جلوگیری کنید و نیاز ندارید که نوار ماندگاری بالایی داشته باشد می تواند از نوار هشدار با کیفیت پایین تری استفاده کنید. نوارخطر صحنه های جرم، نوارهای آتش نشانی و آنهایی که برای جداسازی فضای سبز به کار می رود از نوارهای کیفیت درجه سه با قیمت پایین استفاده می شود. این نوع نوارها تا سی روز ماندگاری دارد و مقاومت بالایی در برابر کشیده شدن، تابش آفتاب و باران ندارد و از بین می رود. 

اما بعضی مشاغل نیاز دارند که نوار خطری که استفاده کنند تا ماندگار باشد که هر چند وقت یکبار نیاز نباشد که هزینه نوار خطر بدهند و آن را تعویض کنند. برای هشدارهای تاسیسات زیر زمینی مانند جاهایی که می خواهیم به بقیه افراد اعلام کنیم که در این مکان ها لوله گاز، نفت و برق وجود دارد و می تواند خطر آفرین باشد از نوارهای خطر با کیفیت بالا و ماندگار باید استفاده شود. این نوارها در برابر باد، باران، سرما و گرما دچار فرسایش نمی شود و مقاومت بالایی در برابر فشارهای کششی دارد. 

در نتیجه اینکه شما باید از چه نوع نوار هشداری استفاده کنید بستگی به کار و فعالیت شما دارد.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه با یادگیری علائم ایمنی، خطر را کاهش دهیم را مطالعه کنید.

رنگی که در تولید نوار خطر استفاده می شود بر اساس خطر موجود در محیط کاری است. اگر می خواهید در محیطی افراد را از خطر آتش سوزی آگاه کنید باید از رنگ سفید-قرمز استفاده کنید. نوار زرد-مشکی برای آگاه کردن افراد از خطرات فیزیکی محیط کاری است. اگر در منطقه خطر تشعشعات وجود داشته باشد از نوار خطر زرد-بنفش استفاده می شود.

نوار خطر زرد مشکی

کاربردهای نوار خطر و مکان های مورد استفاده

اگر شما سازنده ساختمان هستید باید محدوده فعالیت خود را با کمک نوار خطر مشخص نمایید و افراد را از خطر سقوط و ریزش مصالح آگاه کنید.

نیروهای شهرداری برای اصلاح نواقص و ایرادات شهری مجبور هستند آن منطقه را خراب و مجددا درست کنند و برای آن کار احتمال اینکه افراد دچار حادثه شوند زیاد است. در نتیجه باید از نوار خطر استفاده کرد تا به مردم اطلاع رسانی شود. 

زمانی که منطقه ای دچار حریق یا حادثه شود نیروهای آتش نشانی از نوار هشدار استفاده می کنند تا دیگر افراد حاضر در منطقه دچار حوادث نشوند و از ورود افراد متفرقه جلوگیری شود.

نوارهای خطر موجود در پارک یا فضای های سبز را همگی دیده ایم. این نوارها برای جلوگیری از ورود افراد به منطقه خاص استفاده می شود. آشناترین آن با این نوشته چاپ می شود: “وارد چمن نشوید.”

در پروژه های شهری آب و فاضلاب هم از نوار هشدار با رنگ آب استفاده می شود.

به هر حال علاوه بر لباس کار، کفش کار و دیگر لوازم ایمنی که برای بالا بردن امنیت خودتان است، برای اینکه محیط کاری خود را نیز ایمن کنید و برای افراد دیگر مزاحمت و حادثه ایجاد نکنید باید از نوار خطر استفاده کنید.

این نوارها قیمت بالایی ندارند و شما می توانید آن را با هر متراژ و نوشته ای چاپ کنید.برای خرید این ابزار ایمنی باید به فروشگاه هایی که تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ارائه می دهند مراجعه کنید. یکی از معتبرترین فروشگاه ها یونکس است که کالاهای با کیفیت و قیمت مناسب ارائه می دهد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.