کفش کار مهندسی

- Advertisement -

پوشش کارکنان می‌تواند آن‌ها را از برابر بسیاری از آسیب‌های محیطی حفاظت کند. کفش کار مهندسی ، یکی از همین محافظ‌ها است. این کفش‌ها اشخاص را، در مواجهه با بسیاری از خطرها ایمن می‌کنند. ازاین‌رو، در این مقاله قصد داریم تا کفش کار مهندسی را خدمت شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

همه‌ی ما با شعار یک‌لحظه غفلت؛ یک‌عمر پشیمانی، آشنایی داریم. این شعار را می‌توانید؛ در هر کارگاه یا کارخانه‌ی صنعتی مشاهده کنید. ازآنجاکه افراد، به علت صنعتی بودن این مکان‌ها، بیشتر با ابزارآلات و موارد مخاطره‌آمیز سروکار دارند، خطر بیشتری آن‌ها را تهدید می‌کند. از همین رو، حفظ جان و امنیت کارکنان شکل ویژه‌ای به خود می‌گیرد.

همان‌طور که می‌دانید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس برای ایجاد امنیت مناسب در کارگاه‌ها، لازم است یکسری اقدامات پیشگیرانه انجام شود. با توجه به این‌که، در این کارگاه‌ها معمولاً افراد در حال تردد هستند؛ بهتر است که روش‌های پیشگیری به‌صورت فردبه‌فرد انجام شود. این روش‌ها شامل آموزش، حفاظت و پوشش کارکنان می‌شود.

کفش کار مهندسی چیست

کفش کار مهندسی چیست؟

کفش کار پوششی است که از افراد و به‌ویژه پای آن‌ها در برابر خطرات و آسیب‌های خارجی، محافظت می‌کند. بسته به محیط کار علل مختلفی می‌توانند برای پاها ایجاد خطر کنند. به‌طور مثال می‌توان مواردی چون، لغزندگی سطوح، جریان برق، افتادن اجسام سنگین، برخورد با سطوح برنده، برخورد با اجسام داغ و مواد شیمایی  را نام برد. ازاین‌رو لازم است تا کفش کار مهندسی بسته به محیط کاری شما انتخاب شود. پیشنهاد می کنیم برای خرید و انتخاب کفش کار متناسب با محیط کار خود به سایت یونکس مراجعه کنید.

کفش کار مهندسی معمولاً داری کفی کلفتی هستند. این کفی‌ها باید علاوه بر این‌که پا را در برابر برق و اشیای نوک‌تیز محافظت می‌کند، برای حرکت در سطوح لغزنده نیز مناسب باشد. هم‌چنین باید گفت؛ این کفش‌ها در ناحیه سینه و انگشتان پا، از محافظ‌هایی سپر مانند بهره می‌برند. در گذشته این سپرها بیشتر با استیل ساخته می‌شدند اما امروزه به‌منظور کاهش وزن کفش‌ها، استفاده از آلومینیوم و ترموپلاست متداول گشته است.

در چه شرایطی لازم است کفش کار مهندسی استفاده شود؟

اگر شما در محیط کار با هریک از موارد زیر مواجه هستید لازم است تا حتماً از کفش کار مهندسی استفاده کنید.

 • اجسامی سنگینی که امکان دارد روی پای شما بیافتند.
 • جابه‌جا کردن اشیا سنگینی که در صورت افتادن باعث آسیب به پا می‌شوند.
 • موادی که ریختن آن‌ها باعث آسیب به پا می‌شود.
 • محیط‌های کاری که اجسام نوک‌تیز زیادی روی زمین پخش است.
 • کارهایی که در آن با جریانات برقی و کابل‌کشی‌های روکار مواجه هستید.

یک کفش کار مهندسی خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟

اگر شما نیز قصد خرید کفش کار مهندسی را دارید، با یک جست‌وجوی ساده متوجه می‌شوید با تنوع زیادی از این محصول مواجه هستید. محصولاتی که بازه‌ی قیمتی گسترده‌ای دارند. این مسئله، حتماً شما را در انتخاب کفش مناسب با چالش مواجه می‌کند.

اولین نکته‌ای که باید در خرید کفش کار مهندسی به آن توجه کنید؛ محیط کاری شماست. امروزه علم مهندسی، گستره‌ی وسیعی از علوم و فنون را شامل می‌شود. از مهندسی راه و ساختمان گرفته تا مهندسی نفت و مهندسی مواد, همگی با اسم مهندسی شناخته می‌شوند. اما همان‌طور که می‌بینید در هر شاخه‌ای شما با آسیب‌های مختلفی مواجه هستید.

اما جدای از محیط کار، اگر به کفش کار مهندسی به‌عنوان یک کالای تجاری نگاه کنیم. بعضی نکات در انتخاب صحیح این کالا، مؤثرتر می‌شوند. این نکات شامل موارد زیر می‌شود.

 • از شما در برابر خطرات محیط کاری مراقبت کند
 • از مواد استاندارد و باکیفیت در ساخت آن استفاده شده باشد
 • در برابر تغییرات دما مقاوم باشد
 • در برابر آب مقاوم باشد
 • مقاومت مناسبی در برابر سوراخ شدن و پارگی داشته باشد
 • از شما در برابر جریانات برق محافظت کند
 • راحت بوده و پای شما را اذیت نکند.

ویژگی های کفش کار مهندسی

کدهای استاندارد کفش کار مهندسی به چه معنی است؟

برای آن‌که الزامات مربوط به کفش کارهای مهندسی در نقاط مختلف دنیا به‌درستی انجام شود. استاندارها یکسری قوانین بین‌المللی وضع کرده‌اند. هم‌چنین برای ساده‌سازی درک این قوانین، از یک سری کدها استفاده ‌شده است؛ که قابلیت هر نوع کفش را بیان می‌کند. این کدها در جدول زیر توضیح داده‌شده‌اند.

کد استاندارد

نوع محافظت کاربرد
EN-ISO 20344: 2011 پوشش حفاظت شخصی برای پا محافظت شخصی از پا
EN-ISO 20345: 2011 پوشش حفاظت شخصی برای پا محافظت‌های عمومی به‌طور مثال محافظت در برابر ماشین‌آلات، حرارت، لغزش
EN-ISO 20347: 2007 پوشش حفاظت شخصی برای پا محافظت در برابر جریان‌های الکتریکی و ضربات
EN-ISO 13287: 2006 پوشش حفاظت شخصی برای پا برای استفاده در سطوح لغزنده
EN-ISO 17249: 2004 پوشش حفاظت شخصی برای پا محافظت در برابر برش توسط اره‌ها
EN-ISO 20349: 2010 پوشش حفاظت شخصی برای پا محافظت در برابر جوشکاری و حرارت

سخن آخر

همان‌طور که در این مقاله باهم خواندیم. استفاده از کفش‌های ایمنی می‌تواند شما را از ایجاد آسیب در برابر مخاطرات محیطی حفظ کند. هم‌چنین برای انتخاب بهترین کفش، نکاتی که باید در انتخاب کفش به آن توجه کنید و کدهای استاندارد کفش کار مهندسی نیز معرفی‌شده‌اند.

پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای کامل خرید چکمه باغبانی را مطالعه کنید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.