راهنمای خرید دستکش ایمنی برق

- Advertisement -

دستکش ایمنی برق یکی از لوازم ایمنی مهم برای کسانی است که با برق کار می‌کنند. علت این اهمیت کاملا مشخص است.

کار بر روی اتصالات الکتریکی کاری بسیار خطرناک است و در صورتی که ایمنی در آن رعایت نشود، می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به افراد فعال در این حوزه وارد کند. به همین دلیل رعایت استانداردهای ایمنی، یکی از ضرورت‌های غیر قابل چشم پوشی برای حفظ جان و سلامت شاغلین در این زمینه است.

دستکش ایمنی برق (Electrical Insulated Gloves)، یکی از ابزارهای ایمنی است که از افراد فعال در این زمینه در برابر برق گرفتگی محافظت می‌کند.

از آنجا که استفاده از دستکش کار، اهمیت بالایی دارد؛ قبل از خرید دستکش عایق برق و استفاده از آن باید در مورد نکات مهم در خرید و استفاده از آن اطلاعات کافی کسب کرد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی نکات مهم در مورد دستکش ایمنی برق خواهیم پرداخت.

عکس یک شخص در حال استفاده از دستکش ایمنی برق

دستکش ایمنی برق چیست؟

دستکش برقکاری، دستکشی از جنس لاتکس است که در برابر درجات مختلف ولتاژ الکتریکی مقاومت می‌کند. این دستکش‌ ایمنی می‌تواند از شوک‌های الکتریکی و آسیب به برقکار هنگام کار، جلوگیری ‌کند.

انواع دستکش ایمنی برق

به طور کلی دستکش برق مطابق با استاندارد ICE، ASTM و مقاوم بودن در برابر اوزون به ۶ دسته کلی تقسیم می‌شوند که در اینجا به بررسی هر یک می‌پردازیم.

دستکش ایمنی برق کلاس ۰۰

این نوع دستکش برای ولتاژهای ضعیف و پایین مناسب است و برای حداکثر ولتاژ تا ۲۵۰۰ ولت قابل استفاده است.

دستکش ایمنی برق کلاس ۰

این دستکش هم برای ولتاژ پایین مناسب است و در برابر جریان AC از  ۲۵۰۰ ولت تا  ۵۰۰۰ ولت مقاومت می‌کند. به طور کلی با افزایش مقاومت در برابر ولتاژهای بالاتر، ضخامت دستکش بالاتر می‌رود. در نتیجه این دستکش‌ها با افزایش کلاس، ضخامت بیشتری دارند.

دستکش ایمنی برق کلاس ۱

این دستکش در برابر جریان AC از ۵۰۰۰ ولت تا ۱۰۰۰۰ ولت مقاومت می‌کند و ضخامت لایه‌های تشکیل دهنده آن عموما ۱.۵ میلیمتر است.

 دستکش ایمنی برق کلاس ۲

 این نوع از دستکش ایمنی برق، در برابر ولتاژ بالا مقاوم بوده و در برابر جریان ۱۰۰۰۰ ولت تا ۲۰۰۰۰ ولت مقاومت می‌کند.

دستکش ایمنی برق کلاس ۳

دستکش برق کلاس ۳ در برابر جریان AC از ۲۰۰۰۰ ولت تا ۳۰۰۰۰ ولت مقاومت می‌کند و ضخامت بالاتری دارد.

دستکش ایمنی برق کلاس ۴

این دستکش در برابر فشار قوی بالای ۳۰۰۰۰ ولت، مقاومت دارد و ضخامت آن معمولا ۳.۶ میلیمتر است.

استاندارد دستکش عایق برق

به طور کلی تجهیزات حفاظت فردی، استانداردهای خاصی دارد. این استانداردها برای اطمینان از کارایی و ایمنی، تعیین شده است. استاندارد CE متداول‌ترین استاندارد در این زمینه است که شامل آزمایشات و استانداردهای زیر است:

  • EN 388 تست ویژگی مکانیکی
  • EN 420 تست الزامات دستکش عمومی
  • EN 60903 دستکش ولتاژ بالا

 

پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای کامل خرید کفش ایمنی ساق کوتاه را مطالعه کنید.

موارد احتیاطی به هنگام استفاده از دستکش برقکاری

شاید مهمترین بخش در استفاده از دستکش ایمنی برق، استفاده درست از آن باشد. اولین نکته که باید هنگام استفاده از دستکش ایمنی کار باید به آن توجه کرد، عجله نکردن برای انتخاب نوع مناسب دستکش براساس کاری است که انجام می‌دهید. چرا که اشتباه در انتخاب نوع دستکش، می‌تواند موجب بروز خطر شود.

پوشیدن تمام اجزای لازم، دومین نکته است که باید هنگام استفاده از تجهیزات ایمنی همچون دستکشف به آن توجه کرد و تا اتمام کار با سیم‌های برق نباید ای دستکش از دست خارج شود.

تصویر یک دستکش ایمنی برق به رنگ مشکی

چرا باید از دستکش مناسب برقکاری استفاده کرد؟

یکی از مهم ترین ابزار هایی که استفاده از آن در محیط کاری الزامی خواهد بود، دستکش محافظ است. دستکش های محافظ انواع مختلفی دارند، با این حال مهم ترین آنها دستکش های محافظ برقکاری هستند. اما چرا مهم ترین دستکش محافظ، دستکش برقکاری خواهد بود؟

برای پیدا کردن پاسخ مناسب این سوال باید بدانیم که دستکش های محافظتی در محیط برقکاری، وظیفه حیاتی دارند. از آن جایی که در چنین محیطی احتمال برق گرفتگی بسیار بالا است، این دستکش ها باید در برابر انواع شوک الکتریکی و جریان های مختلف مقاوم باشند.

به بیان دیگر کارکنان با استفاده از دستکش های برقکاری، از جان خود محافظت می کنند. همانطور که بیان شد این دستکش ها در برابر جریان الکتریکی مقاوم خواهند بود یا جریان را بسیار ضعیف خواهند کرد. از این رو باید گفت که کارکنان در محیط برقکاری حتما باید از دستکش های مناسب استفاده نمایند.

راهنمای خرید دستکش عایق برق

مهم ترین ویژگی که باید در دستکش برقکاری به آن توجه داشت، جنس و مواد سازنده آن است. دستکش مناسب برقکاری باید از جنس لاستیک طبیعی یا مصنوعی باشند. همچنین این دستکش ها باید مچ بند یا ساق  بند بهره ببرند.

نکته دیگری که باید به آن توجه بسیاری داشت این است که دستکش ها باید ضخامت مناسبی داشته باشند. این دستکش ها باید در برابر شوک های الکتریکی و جریان های مختلف برق از خود مقاومت مناسبی نشان دهند. افراد می توانند با توجه به تمام این ویژگی ها به اهمیت استفاده از دستکش مناسب در محیط برقکاری پی ببرند و به راحتی دستکش مورد نیاز خود را انتخاب کنند.

پیشنهاد می‌کنم، هنگام خرید دستکش ایمنی برق، حتما به نکات زیر توجه کنید.

  • اولین نکته این است که دستکشی که برای این کار انتخاب می‌شود باید به شکلی باشد که برای کاربر، هنگام فعالیت محدودیتی ایجاد نکند.
  •  آزمایش و تست دستکش برقکاری را جدی بگیرید. این دستکش‌ها باید حتما با استانداردهای ایمنی مطابقت داشته باشند.

نحوه ی نگهداری از دستکش عایق برق

برای نگهداری از این دستکش‌ها نکات بسیاری وجود دارد که باید به آن توجه داشت. اولین موضوع این است که دستکش برقکاری باید در یک مکان خشک و خنک به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شود.

نکته ای که بسیاری از افراد آن را رعایت نمی‌کنند این است که دستکش برقکاری نباید تا شود. همچنین این نوع از دستکش‌ها بادی از هر گونه مواد شیمیایی و رطوبت دور بمانند و به صورت آویزان در یک جفت کیسه نگهداری شوند.

برای جلوگیری از خوردگی این دستکش‌ها و کاهش عمر مفید آن‌ها، از گذاشتن آنها روی زمین جلوگیری کنید.

بعد از تماس دستکش با آب، به طور کامل آن را خشک کنید.

تمام دستکش هایی که دارای نقص سطحی هستند، باید به طور کامل کنار گذاشته شود و یا تعمیر گردند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد یک راهنمای جامع برای خرید دستکش ایمنی برق ارائه شود. در پایان پیشنهاد میکنیم برای خرید این دستکش و انواع تجهیزات و وسایل ایمنی، به جای اعتماد به هر فروشگاهی و خرید از آن‌ها بدون اطلاع از کیفیت و استاندارد آن محصول؛ به یونکس مراجعه کرده و با اطمینان کامل از کیفیت محصول انتخابی خرید خود را انجام دهید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.