راهنمای کامل خرید کفش ایمنی ساق کوتاه

کفش ایمنی ساق کوتاه یکی از نیازهای ضروری کارگران و کارفرمایان برای اطمینان از کاهش یافتن ریسک آسیب‌های فیزیکی ناشی از حوادث کار است. استفاده از کفش‌ ایمنی مانند کفش ایمنی ساق کوتاه یا بلند یکی از مسائل بسیار مهمی بوده که در مباحث HSE و ایمنی صنعتی از دیرباز مطرح گشته است.

 بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که تمرکز آسیب‌ها در ناحیه‌‌ی انتهایی پا به شکل قابل توجهی تمرکز یافته است. مهمترین دلایل این امر شامل در دید نبودن پاها در هنگام کار و نیز اعتماد نا به جا به مقاومت کفش در برابر فشار، ضربه یا عوامل آسیب‌رسان محیطی هستند.

اهمیت استفاده از کفش ایمنی ساق کوتاه در کارگاه

کفش ایمنی ساق کوتاه می‌تواند از پا در برابر عوامل محیطی زیادی مانند ضربه و فشار، آلودگی‌های شیمیایی، حرارتی و حتی جریان یا قوس الکتریکی مراقبت کند. پیش از این گفتیم که استفاده و تقاضا از کفش‌های ایمنی در بازار هر روزه در حال افزایش است. مهمترین دلیل این امر قوانین سفت و سخت و نیز احتیاط افراد حرفه‌ای در برابر مخاطرات بالقوه در کارگاه است.

 اگر خواننده‌ی گرامی کمی با محیط‌های کاری صنعتی آشنایی داشته باشد به خوبی از خطرات و ظرفیت‌های حادثه‌ساز چنین محیط‌هایی آگاه است. با توجه به زمینه‌ی فعالیت انواع خطرات امکان بروز یافتن و تهدید سلامت افراد در محیط کاری به شدت بالاست.

 به همین علت سخت‌گیری‌های زیادی در رابطه با رعایت موارد HSE در محیط های کاری صورت می‌پذیرد که پوشش مناسب پا با کفش ایمنی ساق کوتاه از مهمترین آنان است.

چرا کفش ایمنی ساق کوتاه

اما چرا در میان تمام کفش هایی که می‌توان در بازار برای استفاده برگزید، تنها کفش ایمنی ساق کوتاه با چنین اقبالی رو به رو شده است؟ دلیل این امر را باید در مزایای ذاتی این نوع کفش جست. کفش ایمنی ساق کوتاه علاوه بر داشتن مهمترین مزایایی که کفش‌های ساق‌بلند در خود دارند، از مشکلات اساسی‌ آنان نیز پیراسته گشته‌اند.

این مشکلات شامل عدم درجه آزادی زیاد برای حرکت، راحت نبودن عضلات پا تحت تنش ساق‌های بلند پوتین‌های بلند و وزن زیاد این نوع کفش‌ها است. در کفش ایمنی ساق کوتاه با حذف قسمت ساق، در عین محافظت از ساق پای کاربران، تا حد زیادی از وزن کلی کفش کاسته شده است. در عین حال تنها قسمت‌های ضروری توسط کفش پوشانده می‌شوند که موجبات راحتی هنگام کار را فراهم خواهند کرد. 

البته کفش‌های ایمنی بدون ساق نیز ممکن است توسط برخی برندها عرضه شوند. این نوع کفش‌ها را باید با دقت و تنها در کارگاه‌ها و زمینه‌های توصیه شده استفاده کرد. در ادامه‌ی یادداشت قصد داریم تا معیارهای انتخاب یک کفش ایمنی ساق کوتاه خوب را برای شما خوانندگان گرامی شرح دهیم. البته موارد زیادی از این معیارها برای کلیه‌ی کفشهای ایمنی صادق هستند.

معیارهای انتخاب کفش ایمنی ساق کوتاه خوب

مهمترین موضوعی که باید در انتخاب کفش ایمنی ساق کوتاه مناسب به آن توجه کرد، سنخیت آن با صنعت و زمینه‌ی فعالیت شماست. هر کفش ایمنی موجود در بازار با توجه به نیازهای خاصی طراحی شده‌اند که در هر زمینه‌ی صنعتی به آن نیاز است. مسلما کفش‌هایی که برای محیط‌های ساختمانی طراحی گشته‌اند با کفش‌های محیطی مانند ریخته‌گری متفاوت است.

 برای فهم این موضوع می‌توان از دو جهت به تشریح موضوع پرداخت. این دو یکی قسمت‌های مختلف کفش و نیازهای آن در رابطه با محیط کاری شما و دیگری، استانداردهای مصوب بین‌المللی برای محک زدن ویژگیهای کفش ایمنی هستند.

 

تحلیل جزء به جزء ساختاری کفش ایمنی ساق کوتاه

هر کفش به طور کلی از سه بخش کفی، قسمت درونی و رویه تشکیل شده است. همچنین قسمت کف کفش خود از سه لایه‌ زیرین-بیرونی، درونی-میانی و بالایی-رویی تشکیل شده است. در تک تک این لایه‌ها می‌توان ویژگی‌هایی را برای رسیدن به بهترین عملکرد کفش در نظر گرفت.

قسمت رویه کفش

این لایه به منظور محافظت در برابر مخاطرات محیطی نقشی حیاتی را ایفا می‌کند. معمولا این لایه را از چرم گاومیش یا الیاف مصنوعی خاص می‌سازند. البته چرم معمولا به دلیل در دسترس بودن، مقاومت بالا در طول استفاده و نیز قیمت آن، ارجحیت دارد. خصوصا که با انجام فرآوری‌ها و عملیات‌های خاصی می‌توان به چرم خصوصیاتی را اضافه نمود که در حالت عادی دارای آن نیست.

یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها تکنولوژی Gore-Tex است. این تکنولوژی میتواند ریزساختار چرم را به نحوی تغییر دهد که اجازه‌ی ورود مولکول‌های آب در حالت مایع از بیرون را نداده و در سوی مقابل، اجازه‌ی خروج این مولکول‌ها از درون به بیرون در حالت گازی را بدهد. چنین وضعیتی موجب خواهد گردید که پا همواره در حالت خشک و کمترین حرارت ممکن بماند.

همچنین برخی از رویه‌ها می‌توانند در برابر حرارت‌های بالا و نیز موارد خورنده‌ی اسیدی و یا بازی مقاومت زیادی از خود نشان دهند. جز آن رویه‌ی کفش باید در برابر جریان الکتریسیته عایق کامل باشد. اگر در محیط کاری شما چنین مخاطراتی وجود دارد حتما به رعایت این نکات توجه نمایید.

یکی از ویژگیهای دیگری که در رویه‌ی کفش ایمنی ساق کوتاه نیز باید به آن توجه شود، مقاومت در برابر ضربه، فشار و سوراخ شدن است. اینم مشکل خصوصا در ناحیه‌ی نوک پا که انگشتان در آن حضور دارند اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. برای محافظت از این نقاط، معمولا روی آن اسکلتی را تعبیه می‌کنند. این اسکلت می‌تواند از فولاد، کامپوزیت یا پلاستیک فشرده باشد.

قسمت درونی کفش

در قسمت درونی کفش معمولا به راحتی و بهداشت کاربر توجه می‌شود. قسمت درونی کفش باید راحت، ترجیحا دارای بالشتک‌هایی در نواحی میانی و مشبک باشد. همچنین باید این قسمت با استفاده از الیاف ضد حساسیت و طبیعی ساخته شود. بهترین این الیاف کتان، چوب پنبه و چرم بز هستند.

قسمت زیرین کفش

گفتیم که این لایه خود از سه قسمت تشکیل شده. قسمت بالایی را که با پا مستقیما در تماس است را به میانجی تیتر بالایی قبلا توضیح دادیم. لایه‌های زیرینی این کفش نیز باید ویژگیهای خاصی را دارا باشند.

 

مانند لایه‌ی رویی، در لایه‌ی زیرین کف کفش ایمنی ساق کوتاه باید برای مقابله با عوامل و آلودگی‌های محیطی راهکارهایی در نظر گرفته شود. در کف کارگاه ممکن است موادی با درجه ph بسیار بالا یا پایین و یا حرارت بالا وجود داشته باشند که کاربر ناخواسته روی آنان قدم بگذارد. همچنین کف کفش باید الکترواستاتیک بوده تا موجب ایجاد جرقه و انفجار نشود. ویژگی دیگری که باید در لایه زیرین به آن پرداخته شود، وجود آج‌های مناسب و ضد لیز خوردن آن است.

با وجود این که قسمت بیرونی کفش نیز باید ضد سوراخ شدن، برش و صدمات فیزیکی باشد ایت قسمت درونی کفش قسمتی است که مهمترین تمهیدات در این باره برای آن اندیشیده می‌گردد. در این لایه می‌توان مانند لایه‌ی رویی و نوک پا از اسکلت‌هایی بهره برد تا محافظت فیزیکی حداکثری در برابر این خطرات را فراهم سازد

مزایا و معایب کفش ایمنی ساق کوتاه

کفش ایمنی یا همان کفش کار ساق کوتاه نوعی جدید از کفش های محافظ است که محبوبیت فراوانی در بازار کفش های ایمنی دارد. با این حال اما انتخاب بهترین کفش ایمنی ساق کوتاه کار ساده ای نخواهد بود. چرا که این کفش ها در مدل های مختلفی طراحی، تولید و روانه بازار می شود. از این رو در ادامه به بررسی مزایا و معایب کفش های ایمنی ساق کوتاه خواهیم پرداخت.

کفش ایمنی ساق کوتاه نسبت به کفش های ایمنی ساق بلند دارای مزایا و برتری های بسیاری است. اگر بخواهیم کمی جزئی تر به بررسی این مسئله بپردازیم باید بدانیم که کفش های ایمنی ساق بلند معمولا از وزن بالایی برخوردار هستند و مچ پا را محصور خواهند کرد.

اما چنین اتفاقی در کفش های ساق کوتاه شکل نخواهد گرفت. این کفش ها به دلیل اینکه ساق بلندی ندارند، وزن پایین تری نسبت به کفش ایمنی ساق بلند خواهند داشت. نکته حائز اهمیت که افراد باید به آن توجه کافی داشته باشند آن است که کفش ایمنی ساق کوتاه مچ پا را آزاد خواهد گذاشت و همین امر باعث می شود کارکنان حس راحت تری در این نوع کفش داشته باشند.

با این حال باید توجه داشت که کفش های ساق کوتاه توانایی محافظت از ساق پا را ندارند، به بیان دیگر یکی از عیب های کفش های ایمنی ساق کوتاه، ضعف در حفاظت از ساق های پا افراد است.

چگونه کفش ایمنی ساق کوتاه مطمئن خریداری کنیم؟

اگر قصد خرید کفش ایمنی ساق کوتاه یا خرید عمده کفش کار را دارید به شما توصیه می‌کنیم که این کار را در فروشگاه‌های مطمئن و معتبر انجام دهید. یونکس از معتبرترین خرده‌فروشی‌های تخصصی در حوزه‌ی لباس کار و ایمنی صنعتی‌ است. با خرید از این فروشگاه اینترنتی می‌توانید از کیفیت بالای محصولاتی که به دست شما می‌رسد اطمینان یابید.

پیشنهاد می کنیم مقاله ماسک جوشکاری اتوماتیک چیست را مطالعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.