کپسول آتش نشانی هر چند وقت باید شارژ شود؟

- Advertisement -

کپسول‎ های آتش ‎نشانی از مهم‎ترین ابزار در مهار آتش‎ سوزی‎ های کوچک هستند. این خاموش ‎کننده ‎ها علاوه بر شارژ سالانه، باید به صورت ماهانه نیز بازرسی شوند. داشتن اطلاعات لازم در مورد خاموش‌ کننده‌ ها، مثلا آگاهی از زمان مناسب شارژ کپسول آتش نشانی برای کسانی که از این کپسول‌ ها استفاده می‌ کنند ضروری است.

در این مقاله شما را با خطرات دیر شارژ کردن کپسول آتش نشانی و همچنین فاسد شدن این کپسول‌ ها آشنا خواهیم کرد. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

زمان مناسب شارژ کپسول آتش ‌نشانی

ابتدا قصد داریم زمان مناسب شارژ کپسول آتش ‎نشانی را برای شما شرح دهیم: عقربه در کپسول‌ هایی که دارای مانومتر هستند باید در محدوده مشخص شده باشد و اجزاء کپسول مانند اهرم، شیلنگ، پلمپ و یا بدنه آن نیز از نظر ظاهری نباید مشکلی داشته باشد. در غیر این صورت باید توسط شرکت‌ های معتبر در زمینه شارژ کپسول‌ های آتش‌ نشانی، سرویس و شارژ مجدد کپسول‌ های خود را انجام دهید.

نکته حائز اهمیت این که اگر شما حتی یکبار از کپسول آتش‌ نشانی استفاده کرده‌اید باید دوباره توسط نمایندگی‌ های معتبر اقدام به شارژ کپسول کنید.اگر مدت زیادی است که کپسول را در اختیار دارید و مدت مشخص شده روی کپسول به اتمام رسیده و حتی شما از آن استفاده نکرده‌اید، باز هم زمانی است که باید اقدام به شارژ کپسول کنید.

در صورتی که محل قرار گرفتن کپسول بسیار گرم یا سرد و یا همراه با رطوبت باشد نیز احتمال دارد روی کپسول تاثیر گذاشته باشد و بهتر است که کپسول را در فواصل زمانی کوتاه‌ تری شارژ کنید.

کپسول‌ های آتش‌ نشانی، را بر اساس نوع و مدل، به وسیله حروف الفبا، به دسته‌ های مختلفی تقسیم می‌ کنند. با بررسی جدول دسته‌ بندی کپسول‌ های اطفا حریق، می‌ توان نوع خاموش‌ کننده را تشخیص داد.

 شارژ کپسول آتش نشانی

دو نکته مهم:

 1. اطلاع از نوع و مدل کپسول آتش‌ نشانی برای شارژ آن ضروری است.
 2. مابقی مواد داخل سیلندر حتما باید قبل از شارژ مجدد به طور کامل تخلیه شود.

شارژ مجدد سیلندر با ابزارهای مخصوصی مانند پمپ باد و … انجام می‌ شود. خرید این ابزار با هدف پر کردن فقط چند خاموش‌ کننده ، از نظر اقتصادی به صرفه نیست، بهتر است شارژ این خاموش‎ کننده‌ ها توسط شرکت‌ ها و افراد حرفه‌ای انجام شود.

وجود کپسول‎ های آتش‎ نشانی به عنوان مهم‎ترین ابزار مهار آتش ‎سوزی‎ های کوچک در منازل و ادارات و مدارس ضرورت دارد. سفارش از طریق سایت یونکس یکی از راه‎ های آسان و مطمئن برای خرید کپسول آتش نشانی است.

بهترین زمان شارژ کپسول آتش ‌نشانی

بعد از اینکه از کپسول‌ های آتش‌ نشانی خود استفاده کردید، بلافاصله اقدام به شارژ مجدد آنها کنید. در فواصل منظم کپسول‌ های آتش‌ نشانی باید کنترل شوند. در صورت نیاز کپسول را تخلیه و مجدد پر کرده و اگر برای آنها ایراد فنی یا مکانیکی ایجاد شده ایرادها را برطرف کنید.بهتر است به دفترچه راهنمای کپسول‌ ها و پیشنهادات کارخانه سازنده در مورد شارژ کپسول‌ها هم دقت کنید. قیمت شارژ کپسول آتش‌ نشانی بر اساس نوع کپسول و وزن آن خاموش‌ کننده مشخص می‌ شود.

 شارژ کردن کپسول آتش نشانی

فاسد شدن کپسول آتش‌ نشانی

در ادامه به دو سوال مهم درباره کپسول‌ های آتش‌ نشانی پاسخ خواهیم داد:

 1. تاریخ انقضای کپسول آتش‌ نشانی چه زمانی است؟
 2. آیا کپسول آتش‌ نشانی منقضی می‌ شود؟

پاسخ این دو سؤال بستگی به عوامل متعددی دارد، بنابراین نمی‌ توان با بله یا خیر پاسخ آن‌ها را داد. باید بدانیم کپسول‌ های آتش‌ نشانی هم پس از مدتی استفاده، منقضی و به مرور زمان غیرقابل استفاده خواهند شد، البته، برخلاف سایر محصولات، کپسول‌ های آتش‌ نشانی تاریخ انقضا دقیقی ندارند.

در واقع جدول زمانی از پیش تعیین‌ شده‌ای که زمان انقضا خاموش‌ کننده‌ها را مشخص کند وجود ندارد، و مشخص نیست که کسب ‌و کارها چند سال می‌ توانند از خاموش‌ کننده استفاده کنند و مطمئن‌ باشند که کپسول منقضی شده در نظر گرفته نمی‌ شود.

مقاله مرتبط: راهنمای جامع شارژ کپسول آتش نشانی

کپسول‌ های آتش‌ نشانی گاهی هم منقضی نمی‌ شوند و صرفا به دلیل تغییر قوانین یا پیشرفت فناوری منسوخ می‌ شوند. البته برای راهنمایی مشاغل، قوانینی کلی در مورد مدت زمانی که می‌ توانند از کپسول‌ های خود استفاده کنند وجود دارد. با این‌ حال، مدت زمان فاسد شدن کپسول آتش‌ نشانی از سازنده‌ای به سازنده دیگر تفاوت دارد و به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع کپسول آتش‌ نشانی
 • قابل شارژ بودن یا یکبار مصرف بودن کپسول
 • میزان نگهداری در طول زمان
 • تاریخ ساخت کپسول
 • توصیه سازنده برای جایگزینی

سازندگان کپسو ل‌های آتش ‎نشانی اغلب ادعا می‌کنند که کپسول‌ های آتش‌ نشانی در صورتی که به خوبی نگهداری شوند با طول عمر متوسط ​​۱۰ تا ۱۲ سال می‌توانند تا بیست سال هم دوام بیاورند. دو دستورالعمل طول عمر مفید برای کپسول‌ های آتش‌ نشانی بر اساس استانداردهای انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA)، وجود دارد که صاحبان کسب و کار یا مدیران تأسیسات باید از آن آگاه باشند:

 • هر ۱۲ سال یکبار باید کپسول‌ های آتش‌ نشانی یکبار مصرف را تعویض کرد.
 • هر ۵ سال یکبار باید کپسول‌ های قابل شارژ آتش‌ نشانی را شارژ کرد.

کپسول آتش نشانی سنگین

خطرات دیر شارژ کردن کپسول آتش ‎نشانی

آتش‎ سوزی همواره از حوادثی است که احتمال بروز آن وجود دارد و خطرات زیاد جانی و مالی را هم به همراه دارد. به همین دلیل همیشه باید آمادگی مقابله با این خطر را داشته باشیم.

خرید کپسول‎ های آتش‎ نشانی یکی از تدابیر مهم و ضروری در داشتن آمادگی برای مهار آتش است که شما می ‎توانید با سفارش از طریق سایت یونکس خریدی مطمئن و آسان داشته باشید. البته خرید این خاموش ‎کننده ‎ها به تنهایی برای ایمن بودن از خطر آتش‎ سوزی کافی نیست.

توجه به تاریخ مصرف کپسول آتش‎ نشانی و رسیدگی مداوم و منظم، جلوگیری از فاسد شدن کپسول آتش ‎نشانی با رعایت اصول ایمنی نگهداری این کپسول‎ ها و همچنین شارژ به موقع کپسول باعث می‎ شود همیشه برای مهار آتش ‎سوزی آماده باشیم.

سخن نهایی

کپسول آتش نشانی هر چند وقت باید شارژ شود؟ زمان مناسب شارژ کپسول آتش نشانی و خطرات دیر شارژ کردن کپسول آتش نشانی و نشانه ‎های فاسد شدن آن مسائلی بود که در این مقاله پیرامون آن صحبت کردیم و سعی کردیم با توجه به اهمیت موضوع نگهداری و سرویس و شارژ به موقع کپسول‎ های آتش‎ نشانی اطلاعاتی را در مورد آن در اختیار شما قرار بدهیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.