عینک جوشکاری چیست؟ بهترین مدل عینک جوشکاری

- Advertisement -

عینک جوشکاری چیست؟ اگر بخواهیم پاسخی کوتاه برای این سؤال پیدا کنیم، باید بگوییم عینک جوشکاری با کیفیت، عینکی است که از چشم افراد و جوشکاران در برابر اشعه­ های ساطع شده از محل جوشکاری محافظت می­کند.

همچنین برای اینکه بهترین مدل عینک جوشکاری را برای خود انتخاب کنیم، باید از خطرات شغل خود و کیفیت انواع عینک جوشکاری اطلاعات کافی داشته باشیم. شما می توانید برای تهیه و خرید انواع عینک جوشکاری به فروشگاه آنلاین یونکس مراجعه کنید و براساس نیاز خود محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

عینک جوشکاری چیست؟

عینک جوشکاری یا عینک برشکاری، به عنوان نوعی محافظ چشم شناخته می­شود. عینک جوشکاری با کیفیت از چشم افراد، جوشکاران و برشکاران در برابر اشعه ­های فرا بنفش و مادون قرمز ساطع شده از محل جوش و همچنین تکه ­های جوش محافظت می­کند.

استفاده از عینک جوشکاری در محل کار جوشکاران یا برشکاران اجباری خواهد بود. چرا که همانطور که گفته شد اشعه فرا بنفش و مادون قرمز می­توانند به چشم افراد آسیب برسانند. این اشعه­ ها با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند و افراد نمی­توانند تاثیر منفی این اشعه­ ها را روی چشم­ های خود حس کنند. با این حال استفاده نکردن از محافظ برای چشم هنگام جوشکاری، می­تواند سبب بروز انواع بیماری­های بینایی، آب مروارید و حتی در برخی مواقع از دست دادن بینایی شود.

تهدیدات متنوع برخی از شغل­ ها مانند جوشکاری، سبب به وجود آمدن انواع عینک جوشکاری شده است. این امر انتخاب بهترین مدل عینک جوشکاری را بیش از پیش سخت­تر خواهد کرد. از این رو در ادامه به معرفی و بررسی انواع عینک جوشکاری خواهیم پرداخت.

عینک جوشکاری چیست

 

 

انواع عینک جوشکاری

همانطور که بیان شد، عینک­ های جوشکاری انواع مختلفی دارند. این امر سبب به وجود آمدن تفاوت­ هایی کلیدی در این ابزار­ها شده­ است. یکی از این تفاوت­ ها در عدسی عینک ­های جوشکاری خواهد بود. امروزه مدل ­هایی جدید از عینک­ های جوشکاری تولید می ­شوند که به جای استفاده از عدسی شیشه­ ای سنتی از عدسی با جنس پلی کربنات بهره می­برند. با این حال بهترین مدل عینک جوشکاری کدام است؟

برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم هر دو بهترین هستند، عینک جوشکاری با کیفیت که از پلی کربنات ساخته شده باشد، در برابر ضربه مقاومت بیشتری نسبت به شیشه از خود نشان می­دهد. اما در برابر خط و خش این شیشه خواهد بود که مقاومت بالاتری دارد.

اگر تنظیم درجه تیرگی و کیفیت نور برای شما مهم است، بهتر خواهد بود به سراغ عینک جوشکاری با عدسی شیشه­ ای بروید. چرا که عدسی عینک جوشکاری پلی کربناتی دارای تیرگی مشخصی است و قابل تنظیم نخواهد بود. از طرفی دیگر کیفیت نور در عدسی ­های شیشه­ ای نسبت به عدسی پلی کربناتی بهتر است.

عدسی جوشکاری پلی کربناتی قیمت مقرون به صرفه ­تری نسبت به عدسی شیشه­ ای دارد. با این حال اما عمر مصرفی عدسی شیشه­ ای به دلیل مقاومت در برابر خط و خش بیشتر از عدسی پلی کربناتی خواهد بود. نکته حائز اهمیت درباره انتخاب بهترین عینک جوشکاری، دقت داشتن به نوع عدسی و کارکرد آن­ها است.

عینک جوشکاری اتوماتیک

می­توان عنوان بهترین عینک جوشکاری را به این نوع عینک نسبت داد. چرا که این نوع عینک نه تنها از چشم ­ها در برابر انواع خطرات محافظت می­کند بلکه دارای ویژگی­ های خاص و مهم دیگری نیز است. برخی از این ویژگی­ ها شامل حسگر قوس الکتریکی، سبک بودن و فناوری لنز جدید خواهد بود.

مقاله مرتبط: عینک جوشکاری اتوماتیک چیست

حسگر قوس الکتریکی سبب خواهد شد، هنگام برخورد پرتو­های نور ساطع شده از محل جوش به فیلتر­های عدسی، درجه تیرگی عینک به طور خودکار تنظیم شود. همچنین ترکیب این حسگر با فناوری جدید لنز­ها باعث جلوگیری از خستگی چشم­ ها خواهد شد. نکته مهم و حائز اهمیت درباره این نوع عینک جوشکاری کیفیت نور بالا حتی در هنگام انجام جوشکاری است. این عینک نور و رنگ­ها را با کیفیتی بالا به چشم می­رساند.

عینک جوشکاری معمولی

یکی دیگر از انواع عینک جوشکاری که در بازار وجود دارد، عینک جوشکاری معمولی است. عینک جوشکاری معمولی با کیفیت هم می­تواند از چشم ­ها در برابر انواع تکه جوش­ ها، اشعه فرا بنفش و مادون قرمز محافظت کند اما دیگر خبری از ویژگی­ های خاص نیست. نکته دیگر که باید درباره این نوع عینک جوشکاری بدانیم آن است که این عینک جوشکاری در دو نوع عدسی تولید می­شود.

یکی از عدسی­  ها از جنس پلی کربنات و نوع دیگر از جنس شیشه است. همانطور که بیان شد هر دو مدل از این نوع عدسی­  ها توانایی محافظت از چشم افراد را خواهند داشت. شما می­توانید با توجه به نوع شغل خود یکی از این دو مدل عدسی را برای عینک خود انتخاب کنید.

عینک جوشکاری

بهترین مدل عینک جوشکاری چیست؟

انواع عینک جوشکاری مختلفی در بازار وجود دارد. این عینک­ ها توسط شرکت و برند ­های متفاوتی تولید شده ­اند. از این رو نمی­توان به راحتی، بهترین مدل عینک جوشکاری را انتخاب کرد. اما می­توان گفت که عینک جوشکاری با کیفیت دارای ویژگی­ های مهمی است. مانند عدسی با کیفیت و بدنه ­ای سبک.

همانطور که ذکر شد عوامل مختلفی در تعیین کیفیت عینک جوشکاری تاثیر گذار هستند. برای مثال نوع عدسی در این نوع عینک­ ها دارای اهمیت بسیاری است. نکته ­ای که باید قبل از خرید عینک ایمنی یا همان عینک جوشکاری به آن توجه داشت، کیفیت بدنه و وزن یک عینک جوشکاری با کیفیت خواهد بود.

از آن جایی که عینک­ های جوشکاری باید ساعت­ ها روی صورت جوشکاران یا برشکاران قرار داشته باشد، وزن و طراحی آن باید سبب راحتی کارکنان شود. بنابراین باید وزن آن سبک و طراحی آن متناسب با فرم صورت افراد باشد.

سخن نهایی

اگر بخواهیم بیان کنیم که عینک جوشکاری چیست؟ باید بگوییم عینک جوشکاری محافظی برای چشم جوشکاران و برشکاران است. عینک جوشکاری با کیفیت از آسیب دیدن چشم­ ها جلوگیری می­کند و مقاومت خوبی در برابر اشعه ­های مضر و تکه­ های جوش دارد. با این حال نمی­توان بهترین مدل عینک جوشکاری را به راحتی انتخاب کرد.

انتخاب بهترین مدل عینک جوشکاری باید با در نظر گرفتن خطرات کار و انتظار و سلیقه کارکنان صورت بگیرد که این انتخاب با وجود انواع عینک جوشکاری مختلف، کار چندان ساده­ای نخواهد بود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.