تفاوت هارنس و کمربند ایمنی در چیست؟

- Advertisement -

توجه به ایمنی کار در عصر ما اهمیت فراوانی دارد. رعایت نکردن نکات ایمنی، و عدم استفاده از تجهیزات ایمنی باعث می‌شود افراد در انجام مطلوب فعالیت‌ های خود دچار مشکل شده و یا آسیب ببینند.

هارنس یکی از این ابزار ایمنی است که شما می‌ توانید از طریق سایت یونکس به راحتی به صورت آنلاین خریداری کنید. در این مقاله قصد داریم درباره هارنس و کمربند ایمنی و کاربرد هارنس و انواع آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار بدهیم، لطفا با ما همراه باشید. شما می توانید برای تهیه و خرید انواع کمربند ایمنی به فروشگاه آنلاین یونکس مراجعه کنید و براساس نیاز خود کمربند ایمنی مورد نظر خود را سفارش دهید.

هارنس چیست؟

پیش از هر چیز لازم است بدانیم هارنس چیست؟ در هر کاری لازم است نکات ایمنی خاص آن شغل را رعایت کرد. برقراری امنیت انسان در برخی از مشاغل خطرآفرین و دشوار، بسیار مهم است.

هارنس ابزاری ایمنی است که برای حفظ تعادل و جلوگیری از سقوط افراد، در شرایط شغلی مختلف استفاده می‌ شود.  همچنین انواع هارنس ایمنی برای کارشناسان مخابراتی و افرادی که در ساخت ساختمان‌ های بزرگ فعالیت می‌ کنند، کاربرد دارد.

هارنس، نیم‌ تنه افراد از پشت و جلو، دور کتف‌ها و همچنین ران‌ها را پوشش می‌دهد.  این ابزار ایمنی را مثل کوله‌پشتی، می‌توان پوشید. از این رو هارنس پوشش‌ دهی فوق‌العاده ای در قسمت کمر فرد موردنظر دارد. همچنین انواع هارنس ایمنی را می‌توان برای بالابردن امنیت پای خود، به ران‌ها متصل کرد. این وسیله به راحتی و بدون هیچ دشواری قابل استفاده است.

هارنس چیست

انواع هارنس ایمنی

پیشتر اشاره کردیم که از هارنس ایمنی برای محافظت از افراد در ارتفاع استفاده می‌شود. حال لازم است بدانیم که این ابزار ایمنی براساس کاربردی که دارد دارای انواع مختلفی است، که در ادامه هر کدام از آن‎ها را بررسی خواهیم کرد.

هارنس سیم بانی

ظاهر این نوع هارنس شبیه کمربند شلوار است. این هارنس به کمر فرد و ستونی که روی آن مشغول کار است، بسته می‌شود. افراد شاغل در دکل‌ های برق مخابراتی هم از این کمربند ایمنی استفاده می‌ کنند. به این طریق که قلاب هارنس را به دور دکل وصل می‌ کنند و فاصله دکل با کاربر ثابت می‎ماند.

هارنس کار در ارتفاع

همانطور که از نام هارنس کار در ارتفاع بر می‌آید، از این هارنس در ارتفاعات گوناگون استفاده می‌شود.  کاربرد این ابزار ایمنی در موقعیت‌ هایی مثل کوهنوردی، بانجی‌ جامپینگ، چتربازی و … است.

همچنین هارنس کار در ارتفاع این قابلیت را دارد که کاربران، دیگر ابزارآلات مورد نیاز کوهنوردی را نیز به آن وصل کنند.

لازم است توضیح بدهیم که در ساختار این نوع کمربند ایمنی قلاب‌هایی تعبیه شده، این قلاب‎ها که در قسمت جلوی بدن، پشت بدن و همچنین قسمت‌های کناری بدن قرار دارند باعث افزایش ایمنی کار می‌شوند.

هارنس کوهنوردی

یکی دیگر از انواع هارنس ایمنی، هارنس کوهنوردی است که در موقعیت‌های کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این نوع هارنس ساختاری نرم دارد و هنگام کار به قسمت‌های گوناگون بدن کاربران فشار زیادی وارد نمی‌شود. این کمربند ایمنی، وزن بدن افراد را به طور یکسانی میان کمربند و حلقه‌های موجود تقسیم می‌کند و از وارد شدن فشار تنها به یک قسمت جلوگیری می‌کند.

هارنس فولبادی

نام دیگر این نوع از هارنس‌ها سیستم جلوگیری از سقوط و یا هارنس موقعیت‌دهی به کار است.  هارنس ایمنی تمام بدن را افرادی که در موقعیت‌های بالا رفتن از دکل‌ها و مستقر شدن در قسمتی از سازه قرار دارند، به کار می‌گیرند.

مقاله مرتبط:تفاوت کفش ایمنی و کوهنوردی”

در واقع این هارنس‌ها برای انجام فعالیت‌های گوناگون در ارتفاعات مورد استفاده قرار می‎گیرد.  باید توجه داشت که از این هارنس نباید برای کار در ارتفاعات به صورت معلق استفاده کرد‌.  این هارنس فقط برای موقعیت‌ دهی به کاربران، در شرایطی که دستان آن‌ها آزاد باشد، تولید شده است.

هارنس و کمربند ایمنی

کاربرد هارنس

در این قسمت از مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره کاربرد هارنس ارائه کنیم، ما را همراهی کنید. افراد در برخی از مشاغل باید در ارتفاع فعالیت کنند، که این مسئله می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. برای جلوگیری از حوادث در این‌گونه فعالیت‌ها، وسیله‌ای به نام هارنس ایمنی برای نگهداشتن اپراتور در ارتفاع وجود دارد.

سایت یونکس این امکان را برای شما فراهم کرده است که ضمن بررسی قیمت‌ها و کسب اطلاعات کافی درباره ابزارآلات ایمنی اقدام به خرید آنلاین هارنس و کمربند ایمنی کنید.

برتری هارنس نسبت به کمربند ایمنی

هارنس و کمربند ایمنی تفاوت‎هایی با هم دارند که در زیر آن‎ها را برای شما شرح داده‌‎ایم. کمربند ایمنی خیلی ساده مثل کمربند شلوار، دور کمر را در برمی‌گیرد.  در صورت سقوط این کمربند، به استقرار دوباره کاربر در جایی مطمئن کمک می‌کند.

اما هارنس ایمنی قسمت‌های بیشتری از بدن را پوشش می‌دهد که شامل کتف‌ها تا ران پا می‎شود.  در این نوع، نقطه اتصال طناب کمربند بین دو کتف در پشت یا جلوی سینه است. هارنس در چتر نجات هم  مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل به آن کمربند پاراشوتی هم می‌گویند.

سخن نهایی

همیشه خطرات زیادی در کمین افرادی است که در ارتفاع مشغول کار هستند، استفاده از ابزار ایمنی مناسب و رعایت نکات ایمنی لازم برای هر شغل می‎ تواند این خطرات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.  در این مقاله از برتری هارنس نسبت به کمربند ایمنی گفتیم و توضیحاتی درباره هارنس و کمربند ایمنی دادیم و انواع و کاربرد آن را بررسی کردیم.

۱/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.