ماسک جوشکاری اتوماتیک چیست؟

ماسک جوشکاری اتوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

اولین و مهمترین اصل در انجام یک کار، ایمنی است. به خصوص در کاری مانند جوشکاری که میتواند آسیب های فراوانی به بینایی افراد وارد کند. ماسک جوشکاری اتوماتیک، یکی از ابزارهایی است که برای حفظ ایمنی افراد در هنگام جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرد.

 از آنجا که در زمان جوشکاری گازها و همچنین گرما موجب ورود سم هایی به بدن از قسمت سر می‌شود و راه های ورود آن از چشم، دهان و بینی می‌باشد؛ نیاز است تا از این قسمت از بدن هنگام جوشکاری محافظت شود. ماسک جوشکاری اتوماتیک بهترین محصولی است که برای ایمنی سر هنگام جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این محصول و ویژگی های آن بپردازیم.

تاریخچه‌ی ماسک جوشکاری اتوماتیک

شاید بتوان گفت، ساخت ماسک جوشکاری اتوماتیک توسط یک مخترع سوئدی در سال ۱۹۸۱ آغاز شد. در آن زمان او یک حائل الکترونیکی LCD ساخت که با شناسایی نور خورشید، به طور اتوماتیک تیره می‌شد. از مزیت های استفاده از ماسک جوشکاری اتوماتیک هم این است که جوشکار هنگام کار با آن نیاز ندارد جای آن را روی صورت خود تنظیم کند و در نتیجه در زمان صرفه جویی می‌شود.

به علاوه ریسک برخورد تشعشعات جوشکاری در صورت استفاده از ماسک جوشکاری اتوماتیک بسیار کم است و این روزها کمتر جوشکاری از ماسک جوشکاری قدیمی استفاده می‌کند.

اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری اتوماتیک

یکی از مهمترین خطراتی که هنگام جوشکاری، جوشکار را تهدید می‌کند، برق زدگی چشم و تاثیر آن بر بینایی است. شاید بتوان گفت اصلی ترین عامل که نشان دهنده اهمیت استفاده از ماسک جوشکاری اتوماتیک است، همین موضوع باشد.

هنگامی که چشم ها دچار برق زدگی می‌شوند، قرنیه چشم ها ملتهب می‌شوند و حتی امکان سوختن شبکیه هم وجود دارد. در صورتی که هنگام کار از ماسک جوشکاری اتوماتیک استفاده نشود، این عوارض چشم شما را تهدید می‌کند که حتی ممکن است منجر به نابینایی شود.

از آنجا که همه این مشکلات به دلیل در معرض خطر قرار گرفتن چشم ها در برابر اشعه جوشکاری ناشی می‌شود؛ با جلوگیری از برخورد و تماس این اشعه ها به چشم می‌توان از بروز مشکلات چشمی جلوگیری کرد.

باید به این نکته توجه نمود که آسیب به چشم ها تنها آسیبی نیست که جوشکاری می تواند به افراد وارد کند. اشعه جوشکاری می‌تواند منجر به آفتاب سوختگی پوست هم شود که به راحتی و با استفاده از کلاه جوشکاری دیجیتال می‌توان از آن جلوگیری کرد.

ماسک جوشکاری اتوماتیک چه کاری انجام می‌دهد؟

به طور کلی جوشکاری موجب تولید دو نوع از امواج رادیویی می‌شود. موج UV که در نور خورشید هم وجود دارد و اشعه مادون قرمز. این امواج می‌توانند آسیب های بسیاری بر بدن وارد کنند. در صورتی که فردی به صورت طولانی در معرض اشعه UV قرار گیرد؛ احتمال بروز سرطان پوست افزایش می‌یابد و اشعه مادون قرمز میتواند مشکلات داخلی ایجاد کند.

با استفاده از ماسک جوشکاری اتوماتیک می‌توان به سادگی از برخورد این امواج به بدن جلوگیری کرد. این ماسک‌ها با استفاده از طلق به کار رفته در آن، جرقه ها جوشکاری را فیلتر میکند و از برخورد این اشعه ها با بدن جلوگیری می‌کند.

از محبوب ترین مدل های ماسک جوشکاری می‌توان به مدل های دستی و اتومات اشاره کرد، که مدل اتومات به دلیل سهولت در استفاده، طرفداران بسیاری دارد. ماسک جوشکاری اتوماتیک با تشخیص جرقه ها و اشعه های نور به صورت خودکار، از چشمان جوشکار در برابر این اشعه‌ها محافظت می‌کند.

مزایای کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک

لنزهایی با سایه متغیر

یکی از مزایای استفاده از کلاه ماسک جوشکاری این است که برخلاف کلاه های معمولی از چشم ها محافظت کامل به عمل می‌آورد. با استفاده از این کلاه ها تیرگی لنز به صورت خودکار با میزان آمپر و روشنایی تنظیم می‌شود و از آسیب به چشم جلوگیری می‌کند.

سرعت سوئیچ کردن لنز

طبیعی است هرچه سرعت تیره تر شدن لنز در یک ماسک جوشکاری بیشتر باشد، بهتر از چشم در برابر نور شدید محافظت می‌کند. از آنجا که ماسک جوشکاری اتوماتیک، به صورت خودکار تغییر رنگ می‌دهد با سرعت بیشتری تغییر رنگ انجام می‌شود. لازم به ذکر است که بهتر است، به سرعت تیره شوندگی دقت کنید و برای آرامش چشم ماسک جوشکاری با سرعت تیره شوندگی بالاتر خریداری کنید.

وزن سبک

وزن کلاه ماسک اتوماتیک در مقایسه با کلاه های معمولی کمتر است. استفاده از این کلاه ها حس خستگی کمتری در پایان روز برای افراد ایجاد می‌کند و برای کسانی که زمان زیادی کار می‌کنند؛ گزینه بهتری است.

کنترل حساسیت

یکی از مهمترین مزایایی که ماسک جوشکاری اتوماتیک نسبت به ماسک معمولی دارد این است که با توجه به میزان ولتاژ جوشکاری، تیرگی لنزها را تنظیم می‌کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله ایمنی و محافظت از چشم در برابر خطرات و آسیب های جدی را مطالعه کنید.

تیره شدن با تاخیر

یکی از ویژگی‌هایی که کلاه های جوشکاری متداول فاقد آن است، قابلیت ایجاد تاخیر در تاریک ماندن لنز است. در این شرایط جوشکار می‌تواند با توجه به کاری که انجام می‌دهد، زمان تاخیر کوتاه یا بلند انتخاب کند. در این زمینه عموما به جوشکار پیشنهاد می‌شود در فرآیندهای آمپر بالا، از این تنظیماتی استفاده شود که زمان تاخیر را طولانی کند.

مزایا کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک

راهنمای خرید بهترین کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک

تا اینجا به بررسی مزایا و ویژگی های ماسک جوشکاری اتوماتیک پرداختیم. اما برای اینکه بتوان بهترین ماسک جوشکاری را خرید، باید به نکات بسیاری هنگام خرید توجه کرد.

ماسک اتوماتیک جوشکاری مناسب است و نسبت به دیگر مدل‌ها بهتر است، که در مدت کمتر از ۰.۱ میلی ثانیه نسبت به نور واکنش نشان دهد. در این صورت شما می‌توانید راحت تر و با سرعت بیشتری کار خود را انجام دهید و از چشمان خود محافظت کنید.

یکی دیگر از ویژگی هایی که باید هنگام خرید ماسک جوشکاری به آن توجه کرد، این است که شما می‌توانید برای افزایش زاویه دید خود از کلاه با پنجره‌های جانبی استفاده کنید. چرا که این پنجره‌ها، باعث افزایش زاویه دید کاربر می‌شود.

این کلاه ها باید برای جوشکاری MIG و TIG هم مناسب باشد. بعلاوه باتری‌های ماسک جوشکاری اتوماتیک باید ماندگاری طولانی داشته باشد.

از دیگر فاکتورهایی که باید هنگام خرید ماسک جوشکاری اتوماتیک، به آن توجه کرد؛ وزن آن است. به علاوه ماسک جوشکاری بادی طوری ساخته شده باشد که گرما، رطوبت و بخار داخل کلاه را کاهش دهد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مزایا و ویژگی های ماسک جوشکاری دیجیتال و عینک جوشکاری پرداختیم. شما میتوانید به راحتی از طریق یونکس این ماسک را خریداری کنید. یونکس با ۱۶ سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات حفاظت فردی, آتش نشانی و هشدار دهنده های ترافیکی، بهترین محصولات را به مشا ارائه می‌دهد و شما می‌توانید با خیال راحت از کیفیت، از محصولات آن استفاده کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.