کلاه ایمنی از چه موادی ساخته شده است؟

- Advertisement -

امروزه کلاه ایمنی به عنوان یک سرپوش مقاومتی که سر افراد را از آسیب­ها و خطرات احتمالی محافظت می­کند، کاربرد دارد. کاربرد کلاه های ایمنی بسیار زیاد است، از ورزشکاران تا کارکنان مشاغل از آن برای محافظت خود استفاده می­کنند. با تمام این اوصاف کلاه های ایمنی تفاوت بسیاری با یک­دیگر دارند از کاربری آن­ها گرفته تا جنس و مواد ساخت.

در ادامه به بررسی انواع کلاه های ایمنی موجود در ایران و همچنین مواد به مواد سازنده کلاه ایمنی خواهیم پرداخت. همچنین اگر نیاز به لیستی از بهترین کلاه های ایمنی موجود در بازار ایران داشتید می­توانید به سایت یونکس مراجعه کنید.

اجزا سازنده کلاه ایمنی چیست؟

به طور کلی کلاه های ایمنی از سه قسمت کاملا مجزا ساخته شده اند. یکی از مهم­ترین اجزا سازنده کلاه ایمنی قسمت پوسته آن است. این قسمت وظیفه دارد تا در ضمن سبک بودن، در برابر انواع خطرات فیزیکی و شیمیایی چون سقوط اشیا و یا تماس با مواد شیمیایی مقاوم باشد. نکته دیگر که لازم است راجع به قسمت پوسته کلاه ایمنی بدانیم آن است که این قسمت باید طوری طراحی شده باشد که فشار های وارد شده به قسمت کوچکی از پوسته را در کل کلاه پخش کند تا آسیب پذیری کمتر شود.

آستر های EPS یا همان قسمت داخلی کلاه نیز نقش مهمی را در دفع خطرات و شوک های احتمالی بازی می­کند. این قسمت وظیفه دارد تا نیرو های وارد شده به کلاه را جذب کند تا فشار بسیاری به سر وارد نشود. در کنار این آستر یک آستر دیگر نیز وجود دارد که وظیفه دارد ضمن مقاومت در برابر ضربه فضای راحتی را برای افراد استفاده کننده از کلاه بسازد.

بند­ چانه، پیشانی ­بند، نوار های پشت گردن، نوار عرق­گیر و لبه جلو اجزا تشکیل دهنده قسمت سوم کلاه های ایمنی هستند که بیشتر برای راحتی کلاه و قرار گیری بهتر آن روی سر کاربرد دارند.

 

مواد سازنده کلاه ایمنی

چه موادی در ساخت کلاه ایمنی بیشترین کاربرد را دارند؟

قسمت بیرونی یا همان پوسته کلاه ایمنی بیشتری تماس را هنگام برخورد با اجسام دارد برای همین باید ضمن سبک بودن در برابر این فشار ها و ضربات ناگهانی کاملا مقاوم باشد، برای مقاوم‌سازی پوسته کلاه از موادی همچون پلی اتیلن، پلی کربنیت، آلومینیوم، فایبر گلاس و پلیمر ABS استفاده می­شود که در ادامه به معرفی و بررسی مواد سازنده کلاه ایمنی
خواهیم پرداخت.

پلی اتیلن و پلیمر ABS:

برای ساخت کلاه های ایمنی از جنس پلاستیک از پلی اتیلن و پلیمر ABS استفاده می­کنند. کلاه های ساخته شده از پلیمر های  ABS مقاومت بیشتری در مقایسه با کلاه های ساخته شده از پلی اتیلن در برابر ضربه نشان داده اند. با این حال نمی­شود تفاوت آشکاری میان آن­ها پیدا کرد. کلاه های پلاستیکی عایق جریان های الکتریکی و برق هستند از این رو می­توان استفاده از آن­ها را در صنایع الکتریکی مناسب دانست.

پلی کربنات:

یکی دیگر از مواد سازنده کلاه ایمنی که با استفاده از آن پوسته کلاه های ایمنی را می­سازند، پلی کربنات است. کلاه هایی با جنس پلی کربنات مقاومت خوبی در برابر ضربه از خود نشان داده­اند اما مهم ترین ویژگی آن­ها مقاومت در برابر حرارت است. این ویژگی سبب شده تا کلاه و همچنین سر کارکنان در حرارت زیاد آسیب  نبیند.

آلومینیوم:

کلاه های آلومینیومی مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند. همچنین لازم است بدانید که کلاه های آلومینیومی در برابر مواد مذاب نیز مقاوم هستند. با این اوصاف می­توان استفاده از این نوع کلاه را در صنعت فولاد و کارکنان آتش نشانی مناسب دانست. این نوع کلاه وزن سبکی دارد و باعث خستگی کارکنان نیز نخواهد شد.

فایبر گلاس:

ویژگی که در کلاه های فایبر گلاس توجه افراد را به خود جلب می­کند مقاومت بالای این کلاه در برابر حرارت و دما است. این کلاه­ ها تا دو هزار درجه در برابر حرارت مقاومت دارند. انتخاب این کلاه های فایبر گلاسی برای محافظت از سر در مشاغلی چون ریخته­ گری می­تواند انتخاب هوشمندانه­ ای باشد.

نکته ای مهم که باید درباره کلاه های ایمنی فایبر گلاس به آن توجه داشت این است که کلاه های فایبر گلاس اغلب ترکیبی از کولار، الیاف آلی، آرامیدها و حتی کربن هستند که به این ترکیبات کامپوزیت فایبر گلاس نیز می گویند.

مقاله پیشنهادی: کلاه ایمنی چگونه ساخته می‌شود؟”

حال با مواد سازنده کلاه های ایمنی آشنا شده­ایم، در ادامه به معرفی بهترین کلاه ایمنی با توجه داشتن به مواد سازنده آن خواهیم پرداخت.

بهترین کلاه های ایمنی از چه موادی ساخته می­شوند؟

انتخاب بهترین جنس کلاه ایمنی کاملا با شغل افراد و انتظارات آن­ها از یک کلاه ایمنی ارتباط دارد، برای مثال برای کارکنان صنایع الکتریکی استفاده از کلاه ایمنی با جنس پلاستیک مناسب است. باید بدانیم که بیشتر از نیمی از کلاه های تولید شده از جنس پلاستیک هستند. با این حال بیشتر افراد کلاه هایی از جنس فایبر گلاس یا پلی کربنات را انتخاب می­کنند چرا که هم سبک هستند و هم مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند.

کلاه ایمنی آبی سفید و زرد

بهترین کلاه ایمنی چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که بالاتر ذکر شد انتخاب جنس کلاه ایمنی با شغل و انتظارات افراد از یک کلاه ایمنی ارتباط دارد، با این حال ویژگی هایی هستند که به یک کلاه ایمنی کمک می­کنند که ضمن راحتی برای کارکنان از آن­ها در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. این ویژگی ها عبارت­اند از:

کیفیت جنس سازنده آن­ها

یکی از مهم ترین ویژگی که باید هنگام انتخاب کلاه ایمنی به آن توجه داشت جنس سازنده کلاه و کیفیت آن است. می­دانیم که جنس سازنده کلاه های ایمنی با کاربرد آن­ها رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل بهتر است با توجه به نوع کاربری از کلاه ایمنی، جنس مخصوصی از آن­ها را خریداری کنید. برای مثال بهتر است برای مشاغلی که با حرارت در ارتباط هستند از کلاه های آلومینیومی یا فایبر گلاس استفاده شود.

وزن و تجهیزات کلاه

کلاه ایمنی سیاه

کلاه های ایمنی باید وزنی سبک داشته باشند تا باعث ایجاد درد در سر و گردن کارکنان نشوند. از طرفی دیگر باید توجه داشت که کلاه ایمنی باید مجهز به چانه­ بند یا پیشانی­ بند باشد تا به راحتی روی سر افراد قرار گیرد به آسانی از سر کارکنان جدا نشود.

کلام پایانی

تجهیزات ایمنی مهم­ترین ابزار هایی هستند که استفاده از آن­ها در هر شغلی لزوم دارد. کلاه های ایمنی یکی از همین تجهیزات هستند. جنس سازنده کلاه های ایمنی ارتباط بسیار نزدیکی با نوع کاربری و کیفیت آن­ها دارند همچنین موادی که در ساخت یک کلاه ایمنی استفاده می­شود ویژگی های آن را خواهد ساخت. شما می­توانید با مراجعه به سایت یونکس لیستی از بهترین کلاه های ایمنی موجود در بازار را در اختیار داشته باشید و یا آن را به راحتی و با استفاده از چند کلیک ساده خریداری کنید.

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.