معرفی و آشنایی با استانداردهای لباس کار

- Advertisement -

سلامت فردی مهم‌ترین ویژگی، کارکنان یک مجموعه است. برای حفظ سلامت افراد در محیط‌های کاری توصیه میشود که کارکنان از لوازم ایمنی مناسب استفاده نمایند. یکی از مهم‌ترین ابزار ایمنی که استفاده از آن در محیط‌های کاری الزامی خواهد بود، لباس کار است. استانداردهای لباس کار طوری طراحی شدهاند که میزان مقاومت لباس‌ها در برابر خطراتی که در محیط کاری افراد را تهدید میکند، افزایش دهد.
یکی از مهم‌ترین این استانداردها، استاندارد پارچه لباس است. استفاده از پارچه مناسب و مرغوب کارایی و کارآمدی لباس را به حد قابل توجهی افزایش خواهد داد. از این رو هنگام خرید باید توجه داشت که لباس کار از چه نوع پارچه‌های و با چه استانداردی را خریداری میکنیم.

چرا باید از لباس کار در محیط‌های کاری استفاده کنیم؟

لباس‌های کار اولین پوششی هستند که از افراد در برابر تهدیدات محیطی محافظت میکنند. به بیان دیگر استفاده از لباس کار مناسب میتواند از آسیبهای فراوانی نظیر سوختگی و بریدگی جلوگیری نماید. به همین دلیل پوشیدن لباس کار مناسب در محیط کاری الزامی است.
نکتهای که بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود آن است که لباس‌های کار برای هر شرکت یا کارخانهای، شخصیسازی خواهند شد. این شخصیسازی روی رنگ، سایز و طرح صورت خواهد گرفت. همین امر سبب ایجاد تفاوت در لباس‌های کاری یک شرکت با دیگر شرکتها میشود.

اهمیت آشنایی با استانداردهای لباس کاز مناسب در مشاغل سخت
از طرفی وجود عنوانهای شغلی مختلف سبب شده تولیدکنندگان لباس‌های کار دست به تولید لباس‌ها در مدلهای متفاوت و با مشخصات مختلف بزنند. اغلب این تفاوتها در استاندارد لباس کار لحاظ میشوند. این ویژگی سبب خواهد شد که لباس‌ها میزان مقاومت خود را در برابر تهدیدات و خطرات نشان دهند. لازم است بدانیم که مهم‌ترین استاندارد در لباس‌ها، استاندارد پارچه لباس کار خواهد بود. پارچه اولین برخورد با اشیاء نوک تیز، تکه جوشها، ابزارها و شوکهای الکتریکی را دارد. با این اوصاف پارچه باید در چنین موقعیتهایی عیار خود را نشان دهد.

استانداردهای لباس کار چیست؟

استانداردها مهم‌ترین ویژگی هستند که هنگام خرید لباس کار باید به آن توجه داشته باشید. اگر کمی جزئیتر به این موضوع بپردازیم متوجه خواهیم شد که استانداردها مانند تأییده‌هایی بر کارایی و کارآمدی لباس هستند. با بررسی استانداردها دیگر نیاز به نگرانی بابت مشخصات و کارایی لباس نخواهید داشت. از این رو در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین استانداردها در لباس کار خواهیم پرداخت.

مقاله پیشنهادی: اهمیت لباس کار در ایمنی افراد

استاندارد EN ISO 20471

این استاندارد در لباس‌های کار سبب استفاده از پارچه‌هایی شبرنگدار در تولید آنها میشود. به بیان دیگر این تاییدیه توصیف لباس‌های کاری است که در شب نمایان هستند. کارکنان با استفاده از چنین لباسی میتوانند به راحتی روی کار خود تمرکز نمایند چرا که این لباس از تمام زوایا افراد را در دید ماشینها نگه میدارد و احتمال حادثه را به شدت کاهش میدهد.

استاندارد EN 343

لباس کاری که دارای این استاندارد است از افراد در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب محافظت میکند. یعنی باد، برف و باران نمیتواند به راحتی به داخل لباس ورود پیدا کند از طرفی پوست بدن افراد دچار آسیب نخواهند شد. این به آن معنی است که هوا به راحتی به داخل لباس در جریان خواهد بود اما سبب آسیب به بدن نخواهد شد.

استاندارد EN 342

اگر در محیطی با آب و هوای سرد مشغول به کار هستید بهتر است از لباسی استفاده کنید که دارای چنین استانداردی باشد. این استاندارد پارچه لباس کار ثابت میکند که پارچه اجازه ورود جریان هوای سرد به داخل لباس را نمیدهد. این استاندارد یکی از مهم‌ترین استانداردهای پارچه لباس کار است.

استاندارد EN ISO 11611

لباس‌های جوشکاری برای حفاظت کامل از بدن افراد و کارکنان نیاز به گرفتن این تاییدیه دارند. پارچههای دارای این استاندارد در برابر پارگی مقاومت مناسبی خواهند داشت اما مهم‌ترین ویژگی آنها مقاومت در برابر الکتریسیته و گرما است.

از ویژگی‌های لباس کار مناسب راحتی و ایمنی آن است.

استاندارد EN ISO 11612

این استاندارد توصیف لباس‌هایی است که در برابر گرما و حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند. نکتهای که باید راجع به این استاندارد بدانیم آن است که این تاییدیه شامل لباس‌هایی که سر و دست را پوشش میدهند، نخواهد شد.

استاندراد UV 801

اشعه‌های مضر خورشید بسیار آسیبزا هستند. از این رو لباس‌هایی تولید شدهاند که در برابر این اشعهها مقاومت داشته باشند. این لباس‌ها باید از تاییدیه UV 801 برخوردار شوند تا به تولید انبوه برسند.

استاندارد EN ISO 15797

لباس‌هایی که دارای این استاندارد هستند در برابر شست و شو و خشک شدن صنعتی مقاومت مناسبی دارند. به بیان دیگر در شست و شو صنعتی به این لباس‌ها آسیبی وارد نخواهد شد.

ویژگی‌های اساسی یک لباس کار با کیفیت چیست؟

اندازه مناسب

برای سهولت در استفاده از لباس کار، این ابزار ایمنی باید فیت و اندازه بدن باشد. این ویژگی سبب افزایش تمرکز در افراد خواهد شد. نکته مهمی که باید از آن اطلاع داشته باشیم آن است لباس فیت بدن کارکنان از حوادث بسیاری جلوگیری خواهد کرد.

سلامت لباس کار

یکی دیگر از ویژگی‌های لباس کار مناسب، سلامت آن است. اگر قسمتی از لباس کار دچار پارگی یا آسیب شده باشد، باید لباس در سریعترین زمان ممکن تعویض شود. چرا که در غیر این صورت احتمال سوختگی و بریدگی در بدن افراد افزایش پیدا خواهد کرد.

تناسب لباس کار با محیط کاری

لباس کار باید با در نظر گرفتن عوامل مهم محیط کاری تهیه و خریداری شود. به عنوان مثال اگر محیط کاری آب و هوای بسیار سرد دارد، باید از لباس‌هایی استفاده شود که جریان هوای کمتری به داخل آنها نفوذ پیدا کند. یا اگر در محیط کاری شرایط ایجاب میکند، از لباس کار با آستین‌های کوتاه استفاده شود.

استفاده از لباس کار استاندارد با توجه به شرایط جوی

نکته مهمی که باید به آن دقت فراوانی داشته باشیم تهدیدات محیطی است اگر در محیط کاری مواد اسیدی، رادیواکتیوی و نفتی وجود دارد، لباس کاری باید استاندارد و تاییدیه‌های مناسب برای مقاومت در برابر این مواد را داشته باشد.

جنس و پارچه لباس کار

برای تولید لباس کار مناسب باید به نکات فراوانی توجه داشت. مهم‌ترین ویژگی لباس‌های کار آن است که لباس‌ها در برابر چروکیدگی مقاوم هستند. همچنین پارچههای به کار رفته در تولید لباس ایمنی نباید الکتریسیته ساکن از خود تولید یا ذخیره کند. از این رو برای تولید لباس کار از پنبه و پلی استر استفاده میشود. توجه داشته باشید که برای تولید لباس‌های ایمنی مناسب مشاغل خاص از اجناس و پارچههای متفاوتی استفاده خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: حفظ و نگهداری از لباس کار

کامل کننده‌های لباس کار

همانطور که بیان شد لباس کاری دارای ویژگی‌های فراوانی است که از بدن در برابر تهدیدات و خطرات محیطی محافظت میکند. با این حال همچنان سر، دست و پاهای کارکنان در خطر خواهند بود. برای رفع این تهدیدات توصیه میشود از کفشهای ایمنی، دستکش‌های محافظ، عینک مناسب و کلاه ایمنی استفاده کنید. با در نظر گرفتن این نکات دیگر نیازی به نگرانی بابت تهدیدات و خطرات محیطی ندارید.

کلام نهایی

لباس کار از بدن افراد و کارکنان در برابر خطرات محیطی محافظت میکند. همچنین سبب یک شکل بودن افراد در محیط کاری خواهد شد. از این رو استفاده از این ابزار ایمنی در محیط کاری الزامی و ضروری است. به بیان دیگر استفاده نکردن از این ابزار میتواند سبب ایجاد حوادث مختلف مانند بریدگی و سوختگی روی بدن کارکنان شود. با این حال برای اینکه لباس مناسبی را انتخاب و خریداری نمایید باید به استانداردهای لباس کار توجه فراوانی داشته باشید.
استاندارد پارچه لباس کار ویژگی دیگری است که باید به آن توجه داشت. این استانداردها مانند تأییده‌هایی بر کارایی و کارآمدی پارچه هستند. همچنین توجه داشته باشید که شما میتوانید با مراجعه به سایت یونکس به آرشیوی از اطلاعات دسترسی پیدا کنید و پس از بررسی‌های لازم درباره محصولات ایمنی، ابزار مورد نظر خود را به سادگی چند کلیک خریداری نمایید.

 

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.