چرا باید از کلاه ایمنی استفاده کنیم؟

- Advertisement -

کار کردن بدون رعایت اصول محافظتی می‌تواند سبب ایجاد مشکلات و حوادثی برگشت‌ناپذیر شود. یک اصل که حتما باید هنگام کار در کارگاه‌ها یا صنایع و یا هر محیطی که ابزار آلات سنگین قرار دارد، رعایت کنیم، استفاده از کلاه ایمنی است. وارد شدن ضربه ناگهانی یا سقوط اشیایی روی سر می‌تواند سبب بروز حوادثی جبران ناپذیر باشد.

از این رو باید درک کرد که استفاده از کلاه های ایمنی در محیط کاری چقدر اهمیت و ضرورت است. این کلاه‌ها حافظ جان کارکنان در محیط های کاری هستند. در ادامه به بررسی دلایل استفاده از کلاه ایمنی در محیط کاری خواهیم پرداخت. همچنین شما عزیزان می‌توانید به مراجعه به سایت یونکس به منبع‌ای از اطلاعات راجع به ابزار های صنعتی دسترسی پیدا کنید.

مزایا و دلایل استفاده از کلاه ایمنی در محیط کاری چیست؟

بزرگ‌ترین دلیل استفاده از کلاه ایمنی، محافظت از جان کارکنان است. همچنین طبق قوانین استفاده از کلاه ایمنی در محیط های کاری الزامی خواهد بود. اگر بخواهیم کمی جزئی‌تر به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم کلاه ایمنی می‌تواند از سر انسان در برابر ضربه و فشار محافظت کند. اما این کلاه‌ها در برابر چه نوع ضربه و فشاری مقاوم هستند؟

برای پیدا کردن پاسخ این سؤال باید بدانیم که کلاه های ایمنی از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که هر یک از این مواد باعث ایجاد ویژگی خاصی در کلاه‌ها خواهد بود. برای مثال کلاه هایی که با استفاده از مواد فایبر گلاس ساخته شده است وزن سبکی دارند و در برابر حرارت نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند اما کلاه ساخته شده با پلی اتیلن مقاومت خوبی در برابر ضربه و فشار دارد اما حرارت یکی از نقاط ضعف آن است. با توجه به این نکات می‌توان گفت کلاه‌ها در برابر انواع فشار و ضربه مقاومت متفاوتی از خودشان نشان می‌دهند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، قدرت ضربه، وزن شیء و فاصله سقوط اشیا است. سقوط اشیا نه چندان سنگین از فاصله بسیار روی سر افرادی که کلاه ایمنی بر سر دارند، شاید به سر آن‌ها آسیب جدی وارد نکند اما همچنان ستون فقرات این افراد در خطر است. با این حال اگر همان کارگری که بالاتر به عنوان مثال بیان کردیم کلاه ایمنی نیز بر سر نداشته باشد، چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟ قطعا حادثه‌ای ناگوار برای او رخ خواهد داد. شاید با کمی تفکر راجع به این کارگر، اهمیت استفاده از کلاه ایمنی را بیش از پیش درک کنیم. به نوعی کلاه های ایمنی، می‌توانند شانس دوباره‌ای برای زندگی باشند.

همانطور که بالاتر ذکر شد استفاده از کلاه ایمنی می‌تواند باعث شانس دوباره زندگی برای کارکنان باشد اما این تنها مزیت استفاده از کلاه ایمنی نیست. کلاه های ایمنی وظیفه دارند از سر در برابر هر نوع ضربه‌ای محافظت کنند. این ضربه می¬تواند به دلیل لیز خوردن یا به زمین افتادن نیز به سر وارد شود.

به بیانی دیگر کلاه ایمنی از سر در برابر زمین خوردن نیز محافظت می‌کند. نکته‌ای دیگر که شاید کمتر به آن دقت کنیم آن است که این کلاه‌ها از انسان در برابر نور خورشید نیز محافظت می‌کنند. معمولا شرایط مشاغلی چون کار های ساختمانی سبب می‌شود که افراد زمان طولانی را زیر نور خورشید سپری کنند. این اتفاق می‌تواند آسیب زننده و طاقت فرسا باشد که استفاده از کلاه ایمنی می‌تواند شرایط را برای کارکنان آسان کند.

مزیت دیگری که باید آن را بیان کرد، کم شدن دوره آسیب دیدگی مصدومیت و همچنین شانس نجات بالاتر از حوادث و خطرات احتمالی است.

مقاله پیشنهادی: ضرورت استفاده از کلاه ایمنی

مزایای کلاه ایمنی

کلاه ایمنی از افراد در برابر چه خطراتی محافظت می‌کند؟

کلاه ایمنی از افراد در برابر خطراتی چون برخورد یا سقوط اشیا روی سر، شوک الکتریکی و جریان برق و دما بالا و حرارت محافظت می‌کند. اما هر کلاه ایمنی برای یک یا دو ویژگی بالا ساخته می‌شود. یعنی کلاه ایمنی آلومینیومی تنها در برابر ضربات، حرارت و مواد مذاب مقاومت دارند و استفاده از آن‌ها در صنایع الکتریکی مناسب نخواهد بود.

 

کلاه ایمنی در کار

نکاتی پر اهمیت در استفاده از کلاه‌های ایمنی

همانطور که می‌دانید استفاده از کلاه ایمنی در محیط کاری الزامی است اما باید توجه داشت که کلاه های ایمنی نیز تاریخ انقضا دارند. مدت تاریخ انقضا کلاه های ایمنی بستگی به مواد به کار رفته در تولید آن‌ها دارد برای مثال کلاه های ایمنی پلاستیکی می‌توانند تا پنج سال عمر مفید داشته باشند. تاریخ انقضا هر کلاه ایمنی نیز داخل آن درج شده است.

اگر هنگام کار دچار آسیب دیدگی شدید حتما باید کلاه ایمنی خود را عوض کنید حتی اگر هیچ نشانه‌ای از شکستگی، سوراخ شدگی یا آسیب به کلاه وجود نداشته باشد. باید هنگام استفاده از کلاه ایمنی تمام جوانب احتیاط را رعایت کرد.
کلاه های ایمنی نباید تغییر رنگ پیدا کنند یا روی آن‌ رنگ آمیزی صورت بگیرد، چرا که از رنگ هر کلاه برای تشخیص سمت افراد استفاده می‌شود. همچنین کلاه ایمنی باید تمیز نگه داشته شود، شما می‌توانین کلاه ایمنی خود را بشویید که این شستن باید با استفاده از مواد شوینده ضعیف صورت بگیرد تا باعث آسیب دیدگی کلاه ایمنی نشود.

نکته‌ای مهم که باید کاملا از آن آگاه باشیم این است که کارفرمایان موظف هستند شرایط و محیط کاری امنی را برای کارکنان خود ایجاد کنند. از جمله این شرایط تجهیزات و ابزار های محافظتی و ایمنی هستند. به بیان دیگر کارفرمایان باید از اهمیت و ضرورت استفاده از کلاه ایمنی آگاه باشند. برای مشاهده لیست قیمت کلاه ایمنی در فروشگاه یونکس کلیک کنید.

اهمیت کلاه ایمنی

ویژگی‌های ضروری که هر کلاه ایمنی باید آن را داشته باشد!

برخی از ویژگی کلاه های ایمنی دارای اهمیت فراوانی هستند طوری که هر کلاه ایمنی باید دارای چنین ویژگی هایی باشد. به بیان دیگر این ویژگی‌ها استاندارد های یک کلاه ایمنی هستند که عبارت اند از مقاومت در برابر ضربه و فشار همچنین قابلیت دفع آن، مقاومت در برابر نفوذ آب، مقاومت نسبی در برابر حرارت که این ویژگی به این معنی است که کلاه ایمنی نباید به راحتی دچار حریق و سوختگی شود.

 

کلام آخر

کلاه‌های ایمنی تجهیزاتی هستند که استفاده از آن‌ها در محیط کاری دارای اهمیت بالایی است. ضرورت استفاده از این نوع تجهیزات به کاربری و وظیفه آن‌ها که محافظت از جان انسان‌ها خواهد بود، برمی‌گردد. سایت یونکس یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه های تجهیزات ایمنی و ضروری است که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به آن محصول مورد نظر خود را به راحتی خریداری کنید.

۴.۵/۵ - (۸ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.