کمربند ایمنی کار در ارتفاع چیست؟

- Advertisement -

انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع در محیط کاری حافظ جان کارکنان هستند. این کمربند ها احتمال سقوط از ارتفاع کارکنان را تا حد زیادی کاهش می‌ دهند. استاندارد کمربند ایمنی کار در ارتفاع بیان‌ گر میزان مقاومت و حفاظت این کمربند‌ ها خواهد بود. کارایی فراوانی که این ابزارها دارند انتخاب بهترین کمربند ایمنی ارتفاع را بیش از پیش سخت کرده است.

با این حال می‌ توان ویژگی‌ های یک کمربند با کیفیت را به راحتی تشخیص داد. شما می‌ توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع کمربند ایمنی، استاندارد‌ های این کمربند و یا مطالعه درباره دیگر تجهیزات ایمنی به سایت یونکس مراجعه کنید. همچنین شما می‌ توانید پس از انجام بررسی‌ های لازم، به سادگی با چند کلیک وسایل ایمنی خود را در یونکس انتخاب و آن را خریداری نمایید.

کمربند ایمنی کار در ارتفاع چیست؟

کمربند ایمنی کار در ارتفاع نوعی ابزار محافظتی است که از سقوط کارکنان از ارتفاع جلوگیری می‌کند. برای مثال کارگران ساختمانی هنگامی که در ارتفاع زیاد مشغول به کار هستند، حتما باید از این کمربندها استفاده کنند. این کمربند توسط کارگران پوشیده و با طنابی با کیفیت به داربست و یا سازه‌ ای مستحکم متصل می‌ شود تا در هنگام حادثه از جان افراد محافظت کند.

کمربند ایمنی کار در ارتفاع

 

افرادی که در ارتفاع مشغول به انجام کار‌ هایی مانند تمیز کردن پنجره و شیشه‌، برج‌ ها، تعمیر دکل‌ های برق و یا ساخت و ساز ساختمان هستند، می‌ توانند از انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع استفاده کنند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع خواهیم پرداخت.

مقاله پیشنهادی:ایمنی در عملیات راه اندازی دکل و کاهش سطح خطرات

انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع

اگر بخواهیم به طور کلی به بررسی کمربند‌ های ایمنی بپردازیم باید بگوییم که کمربند‌ های ایمنی کار در ارتفاع به دو دسته مهم تقسیم می‌ شوند. این دسته بندی شامل کمربند ایمنی معمولی و کمربند ایمنی تمام بدن است.

کمربند ایمنی کار در ارتفاع معمولی

کمربند ایمنی کار در ارتفاع معمولی مانند دیگر کمربند‌ ها به دور کمر افراد بسته می‌ شود. این کمربند از سقوط کامل افراد جلوگیری خواهد کرد تا این افراد راهی برای استقرار دوباره خود پیدا کنند.

به کمربند‌ های ایمنی کار در ارتفاع، کمربند سیم بانی نیز می‌ گویند. یکی از عیوب کمربند سیم بانی آن است که فشار ناشی از سقوط را به کمر فرد سقوط کننده وارد می‌ کند. به همین دلیل از این کمربند معمولا تکنسین‌ های برق یا افرادی که در ارتفاع کم مشغول به کار هستند استفاده خواهند کرد.

کمربند ایمنی کار در ارتفاع تمام بدن

یکی دیگر از انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع، کمربند تمام بدن است. همانطور که از نام این نوع کمربند پیدا خواهد بود، این کمربند به قسمت‌ های مختلفی از بدن متصل می‌ شود.

این اتصال باعث شده تا فشار ناشی از سقوط به تمام بدن وارد شود. از این رو افرادی که دچار حادثه در محیط کار شده‌ اند اما از کمربند تمام بدن استفاده کرده‌ اند آسیب کمتری نسبت به افرادی که از کمربند معمولی استفاده کرده‌ اند به آنها وارد خواهد شد.

انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع

کمربند ایمنی کار در ارتفاع تمام بدن به کمربند هارنس نیز معروف است. لقب بهترین کمربند ایمنی ارتفاع را می‌ توان به کمربند ایمنی هارنس عنوان کرد. کمربند هارنس از شانه‌ ها تا ران پاهای افراد را در بر خواهد گرفت همچنین طناب این کمربند روی سینه و کمر کشیده خواهد شد.

استاندارد کمربند ایمنی کار در ارتفاع

مهم‌ ترین استاندارد کمربند ایمنی کار در ارتفاع با کیفیت، میزان مقاومت و حفاظت مناسب از افراد است. با این حال در ادامه به معرفی و بررسی برخی از استانداردهای مهم کمربند های ایمنی کار در ارتفاع خواهیم پرداخت.

استاندارد EN361

این استاندارد به آن معنی است که کمربند ایمنی کار در ارتفاع تمام بدن باید دارای دو درینگ جلوی سینه و پشت سینه باشد. همچنین جنس این نوع درینگ از فولاد یا آلومینیوم خواهد بود. نکته حائز اهمیت درباره این استاندارد آن است که از جوش دادن قطعات فلزی در کمربند ایمنی هارنس جلوگیری می‌ کند.

استاندارد EN358

این نوع استاندارد برای راحتی کارکنان استفاده می‌ شود. در نظر گرفتن این استاندارد در کمربند ایمنی کار در ارتفاع سبب استفاده از دو درینگ در پهلوی چپ و راست این کمربند‌ ها خواهد شد. با استفاده این دو درینگ موقعیت ایستادن افراد بهتر می‌ شود.

همچنین افراد هنگام خرید کمربند های ایمنی کار در ارتفاع باید توجه کنند که کمربند ایمنی سایز متناسبی با بدن افراد داشته باشد. همچنین نکته حائز اهمیت دیگر که باید به آن توجه داشت سالم بودن بدنه این ابزارها است. بدنه کمربند ایمنی کار در ارتفاع نباید دچار پارگی یا شکستگی شده باشد.

کلام آخر

کمربند ایمنی یکی از مهم‌ ترین ابزارهای محافظتی است. انتخاب بهترین کمربند ایمنی ارتفاع کار دشواری خواهد بود. با این حال می‌ توان گفت انتخاب انواع کمربند ایمنی کار در ارتفاع تمام بدن یکی از هوشمندانه‌ ترین انتخاب هر فردی است. چرا که این نوع کمربند فشار ناشی از سقوط را به تمام بدن وارد می‌ کند و از آسیب دیدن ارگان‌ های مهم بدن جلوگیری خواهد کرد. همچنین استاندارد کمربند ایمنی کار در ارتفاع تمام بدن، سبب استحکام این ابزار و آسودگی کارکنان خواهد شد.

شما می‌ توانید برای بررسی اطلاعات محصولات به سایت یونکس مراجعه کنید و پس از مقایسه محصولات، مناسب‌ ترین ابزار را انتخاب و آن را خریداری نمایید.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.