معرفی ویژگی‌ های لباس کار محافظت از برق

- Advertisement -

استفاده از لباس‌ های محافظتی اهمیت بسیار زیادی دارد. به دلیل خطرات زیادی که در محیط‌ های کار وجود دارد، بخش‌ های مختلف بدن از جمله تنه همیشه در معرض آسیب است. افرادی که در حوزه برقکاری فعالیت می‌ کنند به دلیل اینکه همیشه در معرض برق‌ گرفتگی و آتش‌ سوزی هستند، باید از لباس مخصوص ایمن و استاندارد استفاده کنند.

در این مقاله قصد داریم در مورد ویژگی‌ های لباس کار محافظت از برق، جنس و انواع لباس کار محافظت از برق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار بدهیم. تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

برخی از خطرات موجود در محل کار برق‌ کاران

ابتدا برخی از خطرات موجود در حوزه برقکاری را با هم مرور می کنیم:

سیم ‎های برق بالای سر افراد قرار دارد

ولتاژ سیم‌ های برق در محیط‌ های صنعتی و کاری نسبت به منازل بیشتر است. به همین دلیل وجود این سیم‌ ها در بالای سر افراد، همیشه با خطر برق گرفتگی و سوختگی همراه است.

استفاده از تجهیزات ایمنی نامناسب خطرناک است

عدم استفاده از تجهیزات و لباس‌های ایمنی مناسب، باعث افزایش خطرهای موجود می‌شود. لباس ایمنی باید کاملا سالم و بدون هر گونه زدگی و پارگی باشد. استفاده از لباس‌های فرسوده که دارای پارگی یا سوختگی هستند، بسیار خطرناک است.

استفاده از ابزار آسیب‎ دیده خطرات را افزایش می‏ دهد

حتما پیش از به کار گرفتن ابزار از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. استفاده از ابزار فرسوده و آسیب‌دیده مانند کابل‌های پوسیده و امثال آن، بسیار خطرناک است.

احتمال بروز خطر در زمین نامناسب

پایه‌گذاری نامناسب ابزار و تجهیزات کاری باعث افزایش خطرات می‌شود. اگر شما در زمین‌های مناسب کار کنید تاثیر زیادی بر ایمنی کار شما دارد، در این‌‌صورت می‌توان ولتاژهای ناخواسته را مهار کرد.

خطر عایق‎های آسیب‌دیده

استفاده از عایق‌های آسیب‌دیده خطرات فراوانی به همراه دارد. همیشه عایق‌بندی‌ها را چک کرده و در صورت مشاهده کوچک‌ترین آسیب‌دیدگی تمامی منابع برق را قطع کرده و عایق را تعمیر کنید.

مقاله پیشنهادی:اهمیت لباس کار در ایمنی افراد

خطرات رطوبت محیط

هرگز نباید در محیط‌های مرطوب با لوازم الکتریکی کار کنید. جریان برق به راحتی از طریق آب منتقل می‌شود. در ادامه به معرفی لباس کار محافظت از برق استاندارد و بررسی جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت.

 

انواع لباس کار محافظت از برق استاندارد

 

انواع لباس کار محافظت از برق

رنگ و شکل ظاهری مناسب مهم‌ترین ویژگی لباس برقکاری است. لباس کار مناسب باید از رنگ‌هایی که قابلیت دید بیشتری دارند، ساخته شود. در واقع باید در شرایط محیطی و آب و هوایی مختلف، بیش از ۵۰ درصد قابلیت دید داشته باشند. استفاده از رنگ‌های زرد و نارنجی در لباس‌ها به همین دلیل است. شما می توانید انواع لباس کار را از فروشگاه آنلاین یونکس تهیه نمایید.

لباس برقکاری معمولا به دو صورت موجود است:

لباس کار یک سره

لباسی سرهمی است که بلوز و شلوار آن به هم متصل هستند. پوشیدن این نوع لباس کمی دشوار است، اما به خوبی تمام بدن را می‌پوشاند.

لباس کار دو تیکه

لباس کار دو تیکه برقکاری شامل بلوز و شلوار مجزا است و پوشیدن آن نسبت به لباس کار یکسره راحت‌تر است.

لباس کار دو تیکه محافظت از برق

ویژگی‌ های لباس کار محافظت از برق

صرف نظر از کاری که انجام می‌دهید، باید در مورد لباس کارتان دقت لازم را داشته باشید. انتخاب لباس کار مناسب و ایمن نه تنها بر بهره‌وری شما، بلکه بر ایمنی شما در محیط کار هم تاثیر زیادی خواهد داشت.

به عنوان یک برقکار باید در مورد انواع مناسب و استاندارد لباس کار محافظت از برق در محیط شغلی خود مطلع باشید. به طور خاص، لباس یک برقکار باید قابلیت جلوگیری از صدمات ناشی از ولتاژ بالا و سایر مشکلات مربوط به برق را داشته باشد.

یک لباس کار محافظت از برق استاندارد علاوه بر راحتی و دوام بالا، باید در دما و شرایط مختلف مقاوم در برابر سختی کار باشد. شما به عنوان برقکار لباس کار مخصوصی نیاز دارید، که در برابر گرما و شعله و خطرات دیگری که معمولاً با شغل برقکارها مرتبط است مقاوم باشد.

طراحی این نوع لباس به گونه‌ای است که احتمال آسیب‌دیدگی‌هایی مثل فلج شدن یا حتی بدتر از آن، مرگ را کاهش می‌دهد. جنس و ماده به کار گرفته شده در لباس کار برقکاری، بالاترین سطح محافظت از فرد را به همراه دارد.

استفاده از لباس کارهایی از جنس نایلون و سایر الیاف مصنوعی در برقکاری به هیچ وجه ایمن نیست، زیرا به دلیل احتمال ذوب شدن، خطر آسیب‌های پوستی را افزایش می‌دهند. لباس کار کتان نیز به دلیل این‌که می‌تواند آتش را شعله‌ور کند برای مشاغل الکتریکی مناسب نیست. برخی لباس کارها از پنبه تهیه شده‌اند اما با روش‌هایی در برابر شعله مقاوم شده‌اند.

برای اطمینان میزان عملکرد حرارتی قوس ATPV را که نشان‌دهنده حداکثر محافظتی است که می‌توانید از لباس کار برقکاری انتظار داشته باشید، در نظر بگیرید ؛ نباید رتبه ATPV کمتر از ۴ باشد. همچنین رتبه HAF یا ضریب کاهش حرارت را نیز در نظر بگیرید. این مسئله به این دلیل است که مقاومت لباس‌ها در برابر شعله و در برابر حرارت با هم متفاوت است. درصد HAF در لباس کار صنعتی میزان گرمایی که می‌تواند آن را مسدود کند، نشان می‌دهد.

 لباس کار برق کار

 

جنس لباس کار محافظت از برق

در بسیاری از مشاغل استفاده از لباس کار مرغوب، اهمیت زیادی دارد. لباس کار مهندسی برق معمولا از جنس پارچه کجراه، کتان صد درصد طبیعی و یا از پارچه‌ های ترکیبی الیاف مصنوعی و طبیعی تهیه می‌ شود. یک لباس برقکاری استاندارد از اعضای بدن فرد مانند دست، پاها، سر و بدن محافظت می‌ کند. به همین دلیل استفاده از کلاه ایمنی، دستکش، لباس، کفش مناسب و غیره ضرورت دارد.

هنگام ایجاد قوس الکتریکی، سرعت سوختن در پارچه‌های نخی کمتر است، حرارت کمتری هم تولید می‌شود، در نتیجه در صورت بروز حادثه، آسیب کمتری به بدن وارد می‌شود، برای همین برخی مواقع لباس کار مخصوص برق را، از نخ تهیه می‌کنند. علاوه بر آن، پارچه‌های نخی، هنگام سوختن به بدن نمی‌چسبند.

سخن نهایی

برقکاران همیشه در معرض خطراتی نظیر برق‎گرفتگی و آتش‎ سوزی هستند. در چنین مشاغل پرخطری تهیه و استفاده از یک لباس محافظت از برق استاندارد و مناسب، ضمن کاهش خطرات برای فرد برقکار و تضمین سلامتی آن، باعث ایجاد تمرکز روی کار شده و در نتیجه کیفیت و سرعت کار را بالا می‎برد. در این مقاله ضمن بررسی ویژگی‎ های لباس محافظت از برق، اطلاعاتی هم در مورد جنس و انواع لباس برقکاری را در اختیار شما قرار دادیم.

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.