برای از بین بردن بوی بد لباس کار چه­ کار کنیم؟

- Advertisement -

ماندن بوی بد روی لباس­ ها یکی از آزار دهنده ترین اتفاقاتی خواهد بود که ممکن است برای هر­­ کسی پیش آید. معمولا این بو­ ها به دلیل نفوذ کردن میکروب و کپک­ها به تار پود لباس به وجود خواهند آمد. با این حال برای از بین بردن بوی بد لباس کار چه­ کار باید کرد؟ و یا به طور کلی علت و منشا این بو­ ها چیست؟ در ادامه به بررسی علت‌ های احتمالی و منشا این بو­ ها و بیان راه حل برای رفع آن خواهیم پرداخت.

علت بوی بد لباس کار چیست؟

لباس ­ها به سرعت بوی اطراف را به خود جذب می­کنند. به عنوان مثال فرض کنید که مشغول بازی با نوزادی هستید و نوزاد با لباس شما تماس دارد بعد از گذشت چند دقیقه می­توانید حس کنید حتی زمانی که نوزاد از شما دور می­شود هم­چنان بوی شیر خشک در فضای اطراف شما پیچیده است. یا هنگامی که به دیدار دوستی می­روید می­توانید بوی عطر تند او را روی لباس خود حس کنید.

ماشین های لباسشویی یکی دیگر از عاملان بوی نامطبوع لباس­ ها هستند. وجود کپک و باکتری یا تمیز نبودن ماشین لباسشویی می­تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع روی لباس بعد از شست و شو باشد تا جایی که حتی شاید فکر کنید بهتر است قبل از خشک شدن آن­ها را برای یک­بار دیگر نیز بشویید.

با این حال تنها عامل های خارجی بر بوی نامطبوع لباس ­ها تاثیر گذار نیستند بلکه میکروب هایی که به تار و پود لباس­ ها نفوذ کرده­اند نیز یکی از عاملان این بو های نامطبوع هستند. این میکروب­ها بعد از خشک شدن لباس باعث ایجاد بوی بد کمد و  خواهند شد. در ادامه به معرفی چند راه حل برای رفع بوی بد لباس خواهیم پرداخت.

رفع بوی بد لباس

برای از بین بردن بوی بد لباس کار چه باید کرد؟

در ادامه به معرفی روشهای برای رفع بوی بد لباس با استفاده از مواد دیگر می پردازیم.

استفاده از سرکه

یکی از راحت­ترین روش­ها برای رفع بوی نامطبوع لباس استفاده از سرکه سفید است. برای این کار لازم خواهد بود که هنگام شستن لباس­ها با آب ولرم و پودر پاک­کننده، کمی سرکه سفید به آن­ها اضافه کنید. این محلول می­تواند باعث از بین رفتن بوی نامطبوع لباس های شما باشد.

استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از روش های سنتی از بین بردن بوی بد در لباس­ها استفاده از جوش شیرین است. برای انجام این کار نیز لازم خواهد بود مانند سرکه، کمی جوش شیرین را هنگام شستن لباس­ها با آب و پودر شوینده به آن­ها اضافه کنید. جوش شیرین نه تنها باعث از بین رفتن بوی بد خواهد شد بلکه باعث تمیز­تر شدن لباس­ها نیز می­شود.

استفاده از ترکیب آبلیمو و نمک دریا

استفاده از نمک دریا و آبلیمو می تواند انتخابی هوشمندانه برای از بین بردن بوی نامطبوع لباس باشد چرا که این ترکیب برای از بین بردن لکه های لباس، بوی ماهی، بوی روغن و بوی عرق بدن از روی لباس­ها بسیار مؤثر خواهد بود. برای استفاده از این ترکیب کافی است یک لیمو ترش را با نمک دریا ترکیب کنید و در ماشین لباسشویی بریزید تا هم ماشین لباسشویی تمیز شود و هم لباس­ها بوی بدی به خود نگیرند.

رفع بوی بد لباس

استفاده از ترکیب لیمو و سرکه سیب

این ترکیب که خود نوعی شوینده برای لباس­ ها خواهد بود. باعث رفع بوی نامطبوع لباس، گرد و خاک ها و تمیز شدن آن ها خواهد شد. همچنین سرکه سیب می­تواند باعث از بین رفتن باکتری و میکروب هایی که به تار و پود لباس ها نفوذ کرده­اند شود.

استفاده از اکسی کلین

برای رفع بوی بد لباس با استفاده از اکسی کلین کافی است یک قاشق از این روغن را داخل آب سردی که لباس ها درون آن قرار دارند بریزید و بعد از چهار تا شش ساعت، لباس­ها را با ماشین لباسشویی مورد شست و شو قرار دهید. نکته­ای که باید به آن توجه داشت این است که روغن اکسی کلین را می­توان به راحتی از داروخانه ها تهیه کرد.

مقاله پیشنهادی :”حفظ و نگهداری از لباس کار

نکاتی مهم برای پیشگیری و رفع بوی نامطبوع لباس­ ها

اگر با انجام دادن تمام نکاتی که بالاتر ذکر شد همچنان از شر بوی نامطبوع لباس­ها خلاص نشده بودید لازم است تا به نکات ریز اما بسیار مهمی توجه داشته باشید. این نکات عبارت­اند از:

خشک کردن کامل لباس کار

بعد از شست و شو، لازم است تا لباس­ها به طور کامل در هوای آزاد خشک شوند تا بستری برای رشد انواع باکتری در آن ها وجود نداشته باشد. همچنین اگر لباس ­ها بعد از خشک شدن کامل در کمد قرار گیرند، دیگر از بوی نم در کمد یا لباس­ ها خبری نخواهد بود.

بوی لباس

رطوبت و نم کمد

اگر بوی نامطبوع لباس های داخل کمد از بین نمی­رود بهتر از قبل از هر اقدامی دیوار پشت کمد و لوله ­کشی اطراف کمد مورد بررسی قرار گیرند. بوی نامطبوع لباس­ها می­تواند به دلیل وجود نشتی یا نم در اطراف کمد باشد.

دمای آب

اگر همواره لباس­ها را با استفاده از آب سرد مورد شست و شو قرار می دهید، باید بدانید که شستن لباس با دمای پایین آب سبب از بین نرفتن باکتری­ها خواهد شد. برای رفع این مشکل لازم است تا طی مدتی لباس ها را با آب گرم بشویید یا محلول شست و شویی قوی تری برای شستن لباس انتخاب کنید.

ماشین لباسشویی

محیط ماشین لباسشویی بستری برای رشد انواع باکتری و قارچ است. برای جلوگیری از این اتفاق باید بعد از هر شست و شو درب ماشین لباسشویی را تا زمان خشک شدن کامل آن باز بگذارید.

مواد شوینده

استفاده بیش از حد از مواد شوینده باعث می­شود که آب توان حل کردن کامل مواد شوینده را از دست دهد. از طرفی دیگر استفاده از مواد شوینده بی کیفیت می­تواند سبب ایجاد رسوب در لباس­ها شود.

ماندن لباس در ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد محیط ماشین لباسشویی بستری برای رشد انواع باکتری­ است و اگر لباس ­ها پس از شست و شو در ماشین لباسشویی بمانند این محیط سبب رشد انواع قارچ و باکتری روی لباس می­شود.

کلام آخر

بوی نامطبوع لباس می­تواند باعث از بین رفتن شخصیت افراد میان جمع باشد. سعی کردیم تا در این مقاله علت های مختلف ایجاد بوی نامطبوع لباس و همچنین نکاتی مهم برای پیشگیری و از بین بردن بوی بد لباس را ذکر کنیم. تا با استفاده از این نکات لباس هایی خوش­بو و تمیز تر داشته باشیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.