معرفی انواع لباس کار صنعتی و ویژگی هر کدام

- Advertisement -

به طور کلی هر حرفه‌ ای لباس کار مخصوص به خود را دارد. لباس کار در انواع مختلف و برای مشاغل مختلف قاعدتا متفاوت است و دارای ویژگی‌ های منحصر بفردی خواهد بود. در این مقاله تلاش می‌ کنم پس از معرفی انواع لباس کار و ویژگی‌ های آنها، برخی از مهم‌ ترین کاربردهای انواع لباس کار را نیز مطرح کنیم.

چند نوع لباس کار داریم؟

همان‌ طور از عنوان لباس کار بر می‌ آید، نوعی پوشش است که به طور ویژه افراد در محل کار از آن استفاده می‌ کند و لزوما با توجه به ویژگی‌ ها و شرایط کاری هر حرفه انتخاب می‌ شود. برای نمونه، لباس کار کارگر کارخانه قطعا از دیدگاه‌ های مختلف، با لباس کار یک پزشک متفاوت خواهد بود. در ادامه انواع لباس کار را به شکلی اجمالی معرفی خواهیم کرد.

انواع لباس کار

لباس کار مهندسی

لباس کار مهندسی را عموما در کارگاه‌ ها استفاده می‌ کنند. مهم‌ ترین ویژگی لباس کار مهندسی، ایجاد تفاوت میان مهندس کارگاه از دیگر کارمندان و کارگران خواهد بود. چنانچه مراجعی وارد کارگاه شود، بدون نیاز به پیگیری نام و نشان مهندس کارگاه، از روی لباس کار او را خواهد شناخت و به او مراجعه خواهد کرد. همچنین لباس کار مهندسی معمولا از الیاف طبیعی مانند پنبه و ویسکوز تهیه می‌ شود. رنگ این نوع لباس کار نیز می‌ تواند طوسی، سرمه‌ ای و یا قرمز باشد. لباس کار مهندسی به صورت یکسره و کاپشن و شلوار تولید می‌ شود.

لباس کار یکسره

لباس کار یکسره را بیشتر در مشاغل نجاری، کارگاه‌ های ام‌ دی‌ اف، کارگاه‌ های جوشکاری و امثال آن استفاده می‌ کنند. این نوع لباس روی تمام بدن فرد را پوشش میدهد و به دلیل داشتن جیب‌ های بزرگ بر روی آن، عموما برای مشاغلی که ابزار آلات زیادی را با خود حمل می‌ کنند بسیار مناسب است‌. لباس کار یکسره را با عناوین بیلرسوت و سر همی هم شناخته می شود. این نوع لباس کار در سه نوع خلبانی، دو بنده و سر همی نسوز تولید و عرضه می‌ شود.

لباس کار دو بند

این نوع لباس کار به جای آستین، دو بند بر روی دوش فرد خواهد داشت و بنابراین دست‌ های فرد به طور کامل آزاد است. از این رو لباس کار دو بنده را عموما تعمیر کارها، برق‌ کارها، کناف‌ کارها و امثال آن می‌ پوشند. جنس لباس کار دو بنده نیز به طور معمول از پلی استر، پنبه و فلامنت خواهد بود.( برای خرید لباس کار می توانید به سایت یونکس مراجعه کنید.)

جلیقه ایمنی

جلیقه ایمنی نیز نوعی لباس کار است که گاهی با عنوان لباس خبرنگاری هم شناخته می‌ شود. این لباس کار در مشاغلی مانند خبرنگاری، جنگل بانی، محیط بانی و امثال آن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. گاهی نیز جلیقه ایمنی به صورت شبرنگ نیز برای ماموران شهرداری و انتظامی استفاده می‌ شود.

روپوش پزشکی

شغل پزشکی نیز از آن دسته مشاغلی است که لباس ویژه‌ ای دارد. روپوش پزشکی در واقع برای جلوگیری از میکروب‌ ها و عوامل بیماری‌ زایی استفاده می‌ شود که پزشک‌ ها مدام در معرض آنها قرار دارند. روپوش پزشکی در رنگ‌ های روشن به ویژه رنگ سفید تولید و عرضه می‌ شود.

مقاله پیشنهادی: جدول سایز بندی لباس کار مردانه

کاربردهای لباس کار

در حین توضیح انواع لباس کار به برخی از کاربردهای انواع این لباس‌ ها اشاره کردیم. اما به طور کلی لباس کار در تمام انواع، کاربردهایی دارد که لزوم استفاده از آنها را برای مشاغل مختلف تعیین می‌ کند. در ادامه به فهرستی از کاربردهای انواع لباس کار می‌ پردازیم:

  • محافظت از جان افراد مشغول به کار
  • ایجاد ایمنی در مقابل حوادث حین کار
  • نظم بخشیدن به فضای کاری
  • یکدست کردن پوشش کارکنان
  • امکان شناخت افراد با مسئولیت‌ های مختلف در محل کار

جنس لباس کارهای صنعتی

جنس لباس کار را اصولا بر اساس نوع شغل و شرایط آن انتخاب می‌ کنند‌. در ادامه به بررسی جنس انواع لباس کار می‌ پردازیم.

انواع لباس کار صنعتی

جنس لباس جوشکاری

در فضای یک کارگاه جوشکاری و مشاغل شبیه به آن، عموما اشتعال و حرارت بالایی وجود دارد، بنابراین بدیهی است که جنس لباس کار باید نسوز و ضد حرارت باشد. لباس کار نسوز ممکن است از جنس کتان یا لی تولید شده باشد، اما لباس کار معروف به جوشکاری از جنس فلامنت نیز در بازار موجود است. در مشاغل حوزه نفتی از لباس جوشکاری با جنس پلی استر استفاده می‌ شود. نکته اینکه لباس کار جوشکاری به هیچ‌ وجه نباید جیب داشته باشد.

جنس لباس نقاشی

لباس کار نقاشی عموما از نوع لباس کار یکسره است. در واقع برای جلوگیری از پاشیدن رنگ بر روی کارکنان از این نوع لباس استفاده می‌ شود. لباس نقاشی را معمولا به صورت یکبار مصرف استفاده می‌ کنند و برای هر پروژه جدید باید لباس جدیدی نیز تهیه شود.

جنس لباس کار ضد رادیو اکتیو و ضد اسید

در محیط های اسیدی از این نوع لباس کار استفاده می‌ شود. برای تولید لباس ضد اسید و ضد رادیو اکتیو از جنسی استفاده می‌ شود که در مقابل اشعه‌ ی رادیو اکتیو مقاوم باشد. این نوع لباس باید لزوما از عینک و دستکش ضد اسید نیز برخوردار باشد.

جنس لباس کار آتش‌ نشانی

لباس کار آتش‌ نشانی از موادی تولید می‌ شود که دیر سوز یا نسوز باشد و بتواند بدن آتش‌ نشان را در مقابل آتش محافظت کند. لباس کار آتش نشانی همچنین باید در برابر اجسام تیز و برنده مقاوم باشد و از ورود آب و رطوبت نیز جلوگیری کند. به علاوه وزن مناسب این نوع لباس کار نیز معمولا ۲ کیلو و ۴۰۰ گرم است. استفاده از پارچه شب رنگ در بعضی قسمت های آن برای بهتر دیده شدن در مواقع خطرناک الزامی است. لایه داخلی لباس آتش‌ نشانی باید اجازه انتقال هوا را بدهد و سبب تعریق آتش نشان نشود.

سخن پایانی

اکنون با پیشرفت صنایع نساجی، انواع لباس کار با ساختارها و پارچه‌ های مختلف در بازار عرضه می‌ شود. بنابراین انتخاب یک لباس کار ایمن و استاندارد کار سختی نیست. فقط کافی است با در نظر گرفتن استانداردها و متناسب با شرایط شغلی لباس کارتان را انتخاب کنید. در پایان این نکته را نیز در نظر بگیرید که لباس کار مناسب، هرگز نباید بیش از اندازه تنگ و یا گشاد باشد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
1 نظر
  1. Talavari می گوید

    عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.