ضرورت استفاده از کلاه ایمنی در محیط کار

- Advertisement -

استفاده از کلاه ایمنی در مشاغل مختلف یک ضرورت اساسی است. مشاغلی که کارکنان آن ممکن است در معرض خطر باشند، باید استفاده از تجهیزات ایمنی و مهمتر از همه نقش کلاه ایمنی را جدی بگیرند. در ادامه به بررسی ضرورت استفاده از کلاه ایمنی و فواید استفاده از آن خواهیم پرداخت.

کلاه ایمنی چیست؟

کارشناسان توصیه میکنند کارکنان تمام مشاغل با پوشش استاندارد و کامل مشغول به کار شوند. به خصوص مشاغلی که در معرض حریق، مواد مذاب و سقوط اجسام سنگین هستند. در این راستا به نظر میرسد کلاه ایمنی اولین‌ بار در صنایع کشتی‌ سازی مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع برای جلوگیری از برخورد اشیاء بزرگ با سر کارکنان کشتی‌ ها، از کلاه ایمنی استفاده می‌ کردند. اما اکنون در مشاغل بسیاری کلاه ایمنی یک ضرورت استاندارد و قانونی به شمار میرود.

کلاه ایمنی اصولا باید از جنسی مقاوم تولید شود که در عین حال در برابر حرارت زیاد نیز ذوب نشود. در ادامه برخی از ویژگی‌ های استاندارد کلاه ایمنی را بررسی خواهیم کرد.

اجزای تشکیل دهنده‌ کلاه ایمنی

یک کلاه ایمنی استاندارد از بخش‌ های مختلفی تشکیل می‌ شود که اصولا دارای ویژگی‌ های جالبی هستند. اجزای تشکیل دهنده‌ کلاه ایمنی شامل موارد زیر است

 • پوسته
 • بند مهار
 • ضامن ثابت کردن بند
 • هد بند
 • نوار دور کلاه
 • لبه
 • نوار روی چانه

استانداردهای کلاه ایمنی

استاندارد های کلاه ایمنی

ویژگی‌ های استاندارد کلاه ایمنی را در ادامه مطرح می‌ کنیم:

جذب رطوبت

عموما تمام کارکنان مشاغل مختلف در هنگام فعالیت تعریق خواهند داشت. بنابراین مهم است که کلاه ایمنی میزان قابل توجهی از رطوبت ایجاد شده بر اثر تعریق را جذب کند. همچنین برخی کارگاه‌ های صنعتی در شرایط اقلیمی خاصی واقع شده‌اند که رطوبت هوا در آن اقلیم زیاد است. ویژگی جذب رطوبت کلاه ایمنی در این موارد نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

امکان تعویض نوارهای کلاه

دور تا دور فضای داخلی تمام کلاه های ایمنی نوار هایی وجود دارد که به مرور زمان و بر اثر استفاده مداوم از بین میروند. یک کلاه استاندارد باید قابلیت تعویض این نوارها را داشته باشد. زیرا نبود نوارهای داخلی کلاه ایمنی، میزان ایمنی کلاه را به شدت کاهش میدهد.

بند با کیفیت کلاه

کلاه ایمنی باید بر روی سر کارکنان محکم شود و برای این کار نیاز به بند هایی دارد. کلاه‌ های ایمنی مختلف دارای بند یا تسمه هستند و کیفیت این بند ها بسیار حائز اهمیت است. در واقع محکم ماندن کلاه تحت هر شرایطی بر روی سر کارکنان به این بند ها و کیفیت آنها بستگی خواهد داشت.

سبک بودن کلاه ایمنی

عموما کلاه ایمنی برای زمانی طولانی بر سر کارکنان است؛ بنابراین در عینحال که باید مقاوم باشد، سبک بودن آن نیز بسیار مهم خواهد بود تا سر و گردن کارکنان را بیش از حد خسته نکند. حالت استاندارد این است که وزن کلاه ایمنی بیشتر از ۵۰۰ گرم نباشد.

مقاله پیشنهادی : “رنگ‌ های مختلف کلاه ایمنی نشانه چیست؟ 

ضرورت استفاده از کلاه ایمنی

استفاده از کلاه ایمنی در فضا های کاری فواید بسیاری خواهد داشت که برخی از آنها را در ادامه مرور می‌ کنیم:

جلوگیری از صدمات احتمالی

اولین فایده کلاه ایمنی محافظت از سر کارکنان در برابر سقوط اشیاء و آسیب احتمالی ناشی از برخورد آنها خواهد بود‌. کلاه ایمنی همچنین می‌ تواند در مقابل شوک الکتریکی نیز محافظ خوبی باشد.

محافظت در فضاهای صنعتی

کلاه‌ های ایمنی استاندارد در محیط‌ های صنعتی نیز سازگار خواهند بود. برای نمونه در معادن و پروژه های ساختمانی، استفاده از کلاه ایمنی استاندارد با درجه مقاومت بالا، ایمنی کارکنان را به طور کامل تامین خواهد کرد.

کلاه رنگی و شناسایی افراد

یکی دیگر از فواید کلاه ایمنی در محیط‌ های کاری مختلف، تعیین نقش متفاوت کارکنان به کمک رنگ‌ های متنوع است. برچسب‌ ها و رنگ‌ های مختلف کلاه ایمنی، هر کدام تعریف‌ های استانداردی دارند که سبب تفکیک نقش و مسئولیت کارکنان خواهد شد. عموماً در پروژه‌ های بزرگ از کلاه ایمنی رنگی استفاده می‌ شود.

هنگام انتخاب کلاه ایمنی به چه نکاتی توجه کنیم؟

بر اساس استانداردهای جهانی کلاه ایمنی باید از ویژگی‌ های خاصی برخوردار باشد. این ویژگی‌ ها که بهتر است هنگام خرید توجه ویژه‌ ای به آنها داشته باشید را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 • متریال استفاده شده در تولید پوسته و تجهیزات داخلی کلاه
 • پارامترهای ساختاری هندسی کلاه
 • میزان جذب شوک
 • میزان مقاومت در برابر نفوذ
 • میزان مقاومت در برابر شعله
 • حد استحکام در مقابل شکستن
 • بررسی خواص دی الکتریک
 • میزان مقاومت در برابر نیروهای جانبی
 • میزان مقاومت در برابر ذرات فلز مذاب
 • میزان مقاومت در برابر درجه حرارت بالا

ضرورت استفاده از کلاه ایمنی

کلام آخر

آمارها نشان می‌ دهند که شایع‌ ترین عامل صدمات وارده به سر کارکنان، ناشی از افتادن اشیاء سنگین و ضربه در برابر اشیاء تیز و سخت بوده است. اصولا صدمات وارده از چنین حوادثی ممکن است به طور موثری بر روی پوست سر، جمجمه، مغز و گردن یا حتی نخاع کارکنان کارگاه‌ های مختلف عارضه ایجاد کند. ضرورت استفاده از کلاه ایمنی، تا حد بسیار زیادی از بروز این حوادث جلوگیری میکند. کلاه ایمنی میتواند در موارد شدید که صدمات ممکن است منجر به ناتوانی دائمی یا حتی مرگ شود، به سادگی از بروز حادثه جلوگیری کند‌.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
1 نظر
 1. بیمه نشان می گوید

  از مطالب مفید وب سایت شما بهره بردم.
  یکی از موارد مهم در هر کارگاهی داشتن بیمه مسئولیت مناسب هستش.
  بیمه مسئولیت به کارفرما این آرامش رو میده که حتی در صورت رعایت مسائل ایمنی و بروز خسارت، باز هم خسارت وارد شده رو کارگر می تونه از بیمه مسئولیت بگیره.
  گرچه مشاوره دقیق با توجه به نوع فعالیت کارگاه مهم هستش. وب سایت بیمه نشان مشاوره جامع و دقیق بابت خرید بیمه مسئولیت ارائه میده.
  به وب سایت بیمه نشان سر بزنید لطفا.
  سپاس از مطالب خوب وب سایتتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.