استاندارد و ویژگی های لباس کار مناسب جوشکاری

- Advertisement -

لباس کار یا همان لباسهای ایمنی نوعی پوشش برای محافظت از بدن افراد هستند. شرکتهای فراوانی لباسهای جوشکاری را در طرح و رنگهایی شخصیسازی شده خریداری میکنند. این کار نه تنها سبب ایجاد تفاوت در لباس کار مناسب جوشکاری یک شرکت با شرکت دیگر میشود بلکه میتواند جلوهای زیبا به محیط کار نیز ببخشد.

ویژگی لباس کار جوشکاری یکی از مهمترین عواملی است که باید هنگام خرید یک لباس ایمنی به آن توجه داشته باشیم. برخی از این ویژگیها شامل جنس، رنگ، طرح و نوع پارچه خواهد بود. همچنین نکتهای که بسیار حائز اهمیت است، استاندارد لباس کار جوشکاری خواهد بود. استاندارد لباسهای جوشکاری مانند تاییدیههایی برای کارایی صحیح آن لباس است. از این رو قبل از خرید باید از این استانداردها اطلاعات کامل داشته باشیم.

اهمیت استفاده از لباس کار مناسب جوشکاری

هنگام جوشکاری بدن افراد در خط مقدم مواجه با تهدیدات مختلف قرار دارد. برای رفع خطرات و تهدیدات مختلف توصیه میشود، جوشکاران هنگام انجام جوشکاری از دستکشهای محافظ به همراه لباس ایمنی جوشکاری استفاده کنند.

همانطور که میدانید هنگام جوشکاری احتمال آسیب قسمتهای مختلف بدن وجود دارد. این آسیبها اغلب به دستها، چشمها و بدن افراد وارد میشود. برای جلوگیری از این مشکلات لازم است افراد و کارکنان از لوازم ایمنی نظیر عینک، دستکش و لباس مناسب جوشکاری بهره ببرند. نکتهای که افراد باید به آن توجه فراوانی داشته باشند آن است که هنگام جوشکاری احتمال ایجاد سوختگی‌های درجه سه وجود دارد از این رو جوشکاران و کارکنان باید هنگام خرید به ویژگی لباس کار جوشکاری توجه فراوانی داشته باشند. در ادامه به معرفی و بررسی ویژگیهای مهم لباس کار جوشکاری خواهیم پرداخت.

مقاله مرتبط: خطرات جوشکاری و راه‌های پیشگیری از آن

ویژگیهای لباس کار جوشکاری

همانطور که بیان شد هنگام جوشکاری خطرات فراوانی بدن افراد را تهدید میکند، از این رو باید توجه داشت که لباس جوشکاری میزان مقاومت مناسبی در برابر تکه جوش و شوکهای الکتریکی داشته باشد. با این حال برای تولید لباس ایمنی جوشکاری از مواد مختلفی استفاده میشود که این مواد سبب ایجاد ویژگیهای منحصر به فردی در آنها شده است.

اهمیت پوشیدن و استفاده از لباس کار جوشکاری

 

جنس پارچه لباس کار جوشکاری

مقاومت در برابر دما مهمترین ویژگی لباس کار جوشکاری است که باید به آن توجه داشت. از این رو معمولا در تولید این نوع لباس از پنبه، چرم، پشم و جین استفاده میشود. نکته حائز اهمیت که هنگام خرید لباس کار باید به آن دقت داشته باشیم آن است که لباس جوشکاری نباید از الیاف مصنوعی تولید شده باشد. این الیاف در برابر دما مقاومت مناسبی ندارند و هنگام جوشکاری احتمال ایجاد سوختگی، سوراخشدگی یا آب شدن الیاف در آنها بسیار است.

همچنین جنس پارچه لباس کار جوشکاری باید وزنی سبک داشته باشد. سبک وزن بودن سبب ایجاد حس راحتی در طول ساعات کاری خواهد شد. نکته مهم آن است که پارچههای به کار رفته برای تولید لباس کار جوشکاری باید ضد حساسیت و آلرژی باشد.

طراحی لباس کار جوشکاری

لباس کار جوشکاری به صورت یکسره و دو تکه طراحی، تولید و به بازار عرضه میشود. لباسهای جوشکاری یکسره تمام بدن را میپوشاند، از این رو نگرانی بابت تهدیدات و خطرها برای جوشکاران باقی نخواهد گذاشت. نکته حائز اهمیت راجع به لباسهای جوشکاری یکسره آن است که این لباسها برای محیطی با آب و هوای گرم مناسب نخواهند بود. همچنین استفاده از چنین لباسی میتواند سبب انعطاف پذیری پایین در افراد شود.
لباس کار دو تکه با اینکه جلوی انعطاف و آزادی بدن افراد را نمیگیرد اما توانایی محافظت کل بدن مانند لباس جوشکاری یکسره را ندارد. از این رو انتخاب نوع طراحی لباس جوشکاری کاملا بستگی به سلیقه افراد و محیط کاری آنها خواهد داشت.

استاندارد لباس کار جوشکاری

استاندارد یکی از مهمترین ویژگیهایی است که باید قبل از خرید لباس جوشکاری از آن اطلاع داشته باشیم. استانداردهای لباس ایمنی مربوط به میزان مقاومت لباسها در برابر تهدیدات و خطرهای مختلف هستند. به بیان دیگر استاندارد تاییدیهای بر کارایی صحیح لباسهای ایمنی خواهد بود.

استاندارد EN ISO 11611

لباسهایی که دارای این تاییدیه هستند، در برابر جرقه و تماسهای کوتاه با آتش یا حرارت مقاوم خواهند بود. از این رو داشتن چنین تاییدیهای در لباسهای جوشکاری الزامی خواهد بود. همچنین باید توجه داشت لباسهای دارای این استاندارد در برابر تماس کوتاه به الکتریسیته نیز مقاوم هستند. این نوع لباس تمام بدن را پوشش میدهد که سبب حفاظت کامل از افراد خواهد شد.

استاندارد EN ISO 11612

یکی دیگر از استانداردهای که سبب مقاومت لباسهای ایمنی در برابر آتش و گرما میشود. استاندارد EN ISO 11612 است. به بیان دیگر لباسهای دارای این تاییدیه برای محافظت از کارکنان در برابر آتش و گرما طراحی شدهاند. همچنین باید توجه داشت که این استاندارد مخصوص لباسهای ایمنی است که از سر و دستها محافظت نمیکنند.

استاندارد HSE

این استاندارد مربوط به پارچه به کار رفته در تولید لباسهای ایمنی است. با در نظر گرفتن این تاییدیه، پارچهها باید مقاومت مناسبی در برابر چروکیدگیها داشته باشند. نکته مهم آن است که این پارچهها نباید الکتریسیته ساکن تولید کنند.

استاندارد EN 342

این استاندارد مخصوص لباسهای ایمنی است که از بدن در برابر سرما محافظت خواهند کرد. لباسهای دارای این تاییدیه وظیفه دارند که در برابر سرمای شدید و شرایط بد آب و هوایی مقاوم باشند.

نکات ایمنی هنگام انتخاب و استفاده از لباس کار جوشکاری

انتخاب لباس کار جوشکاری میتواند تبدیل به یکی از سختترین تصمیماتی شود که افراد در طول زندگی خود خواهند گرفت. برای ساده شدن این تصمیم لازم است نکاتی را قبل از خرید لباس جوشکاری بررسی نمایید. از این رو در ادامه به معرفی و بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

مقاله مرتبط: رعایت اصول ایمنی در جوشکاری

اندازه لباس

لباس جوشکاری را خریداری نمایید که به طور کامل فیت تن کارکنان باشد. استفاده از لباس کار با اندازه مناسب افراد سبب تمرکز افراد و راحتی آنها طی ساعتهای کاری خواهد شد.

نکات ایمنی هنگام استفاده از لباس کار جوشکاری

 

سلامت لباس

هنگام کار، لباس ایمنی باید در سلامت کامل قرار داشته باشد. اگر قسمتی از لباس ایمنی جوشکاری پاره شود یا آسیب ببیند، سبب ایجاد مشکلات فراوانی برای کارکنان و جوشکاران خواهد شد. برخی از این مشکلات میتواند باعث حواسپرتی، از بین رفتن تمرکز و سوختگی شود.

تناسب لباس با محیط

لباس ایمنی باید مناسب محیط کاری تهیه شود. به عنوان مثال اگر در محیطی با آب و هوای سرد مشغول به کار هستید، بهتر است لباسی تهیه کنید که در برابر سرما مقاوم باشد و یا اگر در محیطی با آب و هوای گرم کار میکنید بهتر است از لباسی استفاده نمایید که هوا در آن جریان داشته باشد.

مکمل لباس جوشکاری

ویژگی لباس کار جوشکاری سبب محافظت از بدن افراد در برابر گرما، حرارت و سوختگی خواهد شد. با این حال باید بدانیم که جوشکاری میتواند به بینایی افراد نیز آسیب وارد کند. از این رو توصیه میشود که جوشکاران در ضمن استفاده از لباس کار جوشکاری از دستکشهای محافظ و مناسب جوشکاری و همچنین عینکهای جوشکاری نیز بهره ببرند.

استانداردها

نکته بسیار مهم و حائز اهمیت در لباسهای ایمنی، استاندارد آنها است. همانطور که بیان شد این استانداردها همان تاییدیههایی برای کارایی لباس ایمنی هستند. از این رو برای مطمئن شدن از کاربردی بودن لباس کار باید به استانداردهای آن توجه داشت.

کلام نهایی

در تولید لباسهای جوشکاری از مواد مختلفی استفاده میشود، این مواد سبب به وجود آمدن مهمترین ویژگی لباس کار جوشکاری یعنی مقاومت خواهند شد. لباس کار جوشکاری باید در برابر تکه جوشها، گرما و حرارت مقاومت مناسب داشته باشد. برای اینکه از کارایی و مقاومت لباسها اطمینان حاصل کنید بهتر است به بررسی استاندارد لباس کار جوشکاری بپردازید و با در نظر داشتن این نکات لباس مورد نظر خود را خریداری کنید.
شما میتوانید برای خرید لباس کار جوشکاری به سایت فروشگاهی یونکس مراجعه کنید. این سایت دارای آرشیو عظیمی از اطلاعات درباره ابزارهای صنعتی است. همچنین توجه داشته باشید که شما میتوانید پس از بررسی اطلاعات و مقایسه ابزارها، محصول مورد نظر خود را در چند کلیک ساده انتخاب و آن را خریداری نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.