راهنمای انتخاب و خرید کفش‌های مناسب کار زنانه

- Advertisement -

افراد باید در محیطهای کار از ابزارهای ایمنی مخصوص استفاده کنند. برخی از این ابزار شامل کفش ایمنی، لباس کار، کلاه و عینک میشود. همانطور که از نام این ابزارها پیدا است هر کدام برای محافظت قسمت خاصی از بدن طراحی و تولید شدهاند.
کفش مناسب کار زنانه یکی از انواع این ابزارها است که برای محافظت از پای بانوان در برابر خطرات محیطی تولید و روانه بازار میشود. از این رو در ادامه به معرفی و بررسی انواع کفش مناسب محل کار زنانه خواهیم پرداخت.

چرا باید از کفش مناسب در محیط کار استفاده کنیم؟

همانطور که بیان کردیم استفاده از ابزار ایمنی برای محافظ از سلامت افراد در محیط کار الزامی است. کفش کار که به عنوان ابزار ایمنی شناخته میشود، وظیفه دارد از پا افراد در برابر خطرات محیطی چون سقوط اشیاء نوک تیز، جریان‌های الکتریکی، شوک الکتریکی، حرارت و در برخی مواقع اسید یا روغن محافظت کند. با در نظر داشتن این نکته می‌توانید به اهمیت بسیار استفاده از کفش مناسب محل کار زنانه پی ببریم.
کفش‌های مناسب محیط کار زنانه در انواع مدل‌های مختلف طراحی، تولید و روانه بازار میشود. برای تولید این کفش‌ها از مواد مختلفی استفاده خواهد شد همین امر هم سبب ایجاد ویژگی‌های منحصر به فرد در کفش مناسب کار زنانه خواهد شد. با این اوصاف برای انتخاب کفش مناسب زنانه نیاز به شناخت مهم‌ترین ویژگی‌های این کفش‌ها داریم.

مقاله پیشنهادی: ویژگی های یک کفش کار استاندارد چیست؟

معرفی انواع کفش مناسب محل کار زنانه

برای تولید کفش‌های ایمنی زنانه از مواد مختلفی استفاده می‌شود. این مواد سبب ایجاد ویژگی‌های منحصر به فردی در کفش‌ها خواهد شد. به طور کلی یک کفش ایمنی می‌تواند از پلاستیک، آلومینیوم و فولاد تشکیل شود. این مواد با توجه به کاربردی که کفش مناسب کار زنانه دارد انتخاب خواهد شد. در ادامه به معرفی و بررسی انواع کفش ایمنی خواهیم پرداخت.

استفاده از کفش کار مناسب زنانه یکی از موارد مهم در حفظ ایمنی است.

کفش مناسب کار زنانه ضد آب

این کفش زنانه مناسب استفاده در مشاغلی خواهد بود که در آن افراد با جریان آب سر و کار دارند. برای تولید این کفش از موادی استفاده میشود که در برابر نفوذ آب مقاوم باشند. اگر شما هم در محیط کاری خود با جریان آب سر و کار دارید بهتر است از کفش مناسب کار زنانه ضد آب بهره ببرید.

کفش مناسب کار زنانه ضد لغزش

یکی از بهترین کفش‌های ایمنی که کاربرد فراوانی در صنایع دارد کفش کار زنانه ضد لغزش است. برای تولید زیره این کفش از موادی استفاده شده تا در برابر لغزش مقاوم باشد. نکته‌های که حائز اهمیت است و باید به آن توجه فراوان داشت مواد زیره کفش ضد لغزش خواهد بود. معمولاً برای تولید زیره این کفش از ‌PVC استفاده می‌شود این مواد نه تنها در برابر روغن و اسید مقاومت مناسبی دارند بلکه می‌توانند جلوی لغزش را نیز بگیرند.

کفش مناسب کار زنانه ضد حریق

همانطور که از نام این نوع کفش پیدا است، این کفش در محیطی که در آن افراد با حرارت سر و کار دارند کاربردی خواهد بود. آتش نشانی یکی از همین شغل‌ها است. معمولاً برای تولید این کفش از موادی مانند چرم استفاده می‌شود این مواد در برابر حرارت مقاومت مناسبی دارند. به بیان دیگر وظیفه این کفش‌ها محافظت از پا در برابر سوختگی خواهد بود.

کفش مناسب کار زنانه ضد اسید

این کفش‌ها باید در محیط‌های قلیایی، اسیدی و بنزینی مقاومت داشته باشند. نکته‌ای که باید راجع به کفش مناسب کار زنانه ضد اسید بدانیم ساق بلند آن است. از آن جایی که این کفش‌ها در تماس با اسید خواهند بود احتمال برخورد اسید با پا افزایش می‌یابد. از این رو در طراحی این کفش از ساق بلند استفاده می‌شود. همچنین باید بدانیم که این کفش‌ها در طول زمان نباید تغییر شکل داشته باشند. برای اطمینان از کارایی و کاربرد کفش کار ضد اسید حتما استانداردهای آن را بررسی کنید.
در تولید کفش مناسب محل کار زنانه ضد اسید معمولا از پیویسی برای تولید زیره استفاده میشود. چرا که پیویسی نه تنها در برابر اسید و تغییر شکل مقاوم است بلکه میتواند از لغزش افراد نیز جلوگیری کند.استفاده از چکمه در محیط‌هایی که امکان نفوذ رطوبت و آب وجود دارد بسیار حائر اهمیت است.

کفش مناسب کار زنانه عایق برق

افرادی که در محیط کاری خود با جریان‌های مختلف الکتریکی سر و کار دارند، حتما باید از کفش مناسب استفاده کنند. کفش عایق برق مناسب‌ترین ابزار ایمنی برای این چنین مشاغل است. کفش مناسب کار زنانه عایق برق باید در برابر جریان‌های مختلف برق و شوک‌های الکتریکی مقاومت داشته باشد تا به افراد آسیبی وارد نشود. برای آشنایی با نحوه کار کفش عایق برق باید بدانید که این کفش‌ها قابلیت هدایت جریان برق به زمین را خواهند داشت.
اما اگر چنین اتفاقی رخ ندهد این کفش‌ها باید شدت شوک یا جریان الکتریکی را کاهش دهند. در غیر این صورت باید در تولید این کفش‌ها از یک منبع حفاظت ثانویه استفاده شود.

مقاله پیشنهادی: کاربردهای کفش کار مهندسی

نکاتی مهم که باید قبل از انتخاب و خرید کفش بدانید!

انتخاب کفش مناسب محل کار زنانه می‌تواند تبدیل به یکی از سخت‌ترین تصمیماتی شود که افراد در طول زندگی خود خواهند گرفت. چرا که این کفش‌ها در مدل‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند و هر کدام از آنها دارای ویژگی منحصر به فردی خواهد بود. از این رو افراد برای اینکه بتوانند مناسب‌ترین کفش ایمنی را خریداری کنند باید به نکات فراوانی توجه داشته باشند.

سایز و اندازه کفش کار

یکی از نکاتی که افراد باید به آن توجه فراوانی داشته باشند سایز و اندازه کفش ایمنی است. کفش ایمنی باید اندازه پای افراد باشد. یعنی هنگامی که افراد کفش‌ها را پوشیده‌اند، پای آنها اذیت نشود همچنین کفش ایمنی نباید در پا به اصطلاح لق بزند.

جنس کفش کار

شاید یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید کفش ایمنی به آن توجه داشته باشیم، جنس کفش ایمنی باشد. جنس کفش ایمنی نباید سبب تعریق در پاها شود. اگر چنین اتفاقی برای کارکنان رخ دهد سبب خستگی و فرسودگی کاری در آنها خواهد شد.

طراحی کفش کار

طراحی کفش ایمنی در حفظ سلامت افراد تاثیر بسیاری دارد. هرگونه نقض در طراحی کفش ایمنی می‌تواند سبب ایجاد ناهنجاری در ستون فقرات شود. اگر این نواقض بسیار باشد ممکن است فرد دچار مصدومیت کاری شود. این مصدومیت‌ها معمولاً به شکل کمر درد بروز پیدا میکند.

نوع کفش کار

مهم‌ترین نکته‌ای که باید قبل از خرید کفش ایمنی به آن توجه داشته باشیم انتخاب نوع کفش کار است. این به آن معنی خواهد بود که شما باید از تمام تهدیدات و خطرات محیط کاری خود آگاه باشید و با در نظر گرفتن آنها کفش ایمنی مناسبی را انتخاب کنید. به عنوان مثال در محیط اداری باید از کفش اداری مناسب استفاده کنید و در محیط‌هایی که احتمال نفوذ آب وجود دارد از کفش کار ضد آب.

یکی از مهم‌ترین موارد در حفظ ایمنی زنان شاغل استفاده از لباس و کفش کار استاندارد و مناسب است.

 

استاندارد کفش کار

استانداردها بیانگر کارایی و کاربرد کفش مناسب کار زنانه هستند. اگر نیاز دارید قبل از خرید کفش ایمنی از کارایی آن مطمئن شوید به استانداردهای موجود در کفش ایمنی خود توجه فراوانی داشته باشید. چرا که استانداردها مانند تاییدیه‌های بر کاربرد کفش ایمنی خواهد بود.

کلام آخر

پاها در خط مقدم مواجه با تهدیدات و خطرات موجود در محیط کاری هستند. برای محافظت از آنها نیاز است از کفش ایمنی بهره ببرید. برای خرید کفش مناسب کار زنانه باید به نکات فراوانی توجه داشته باشید، از جنس و مواد سازنده گرفته تا نوع و مدل آن. کفش مناسب محل کار زنانه باید در برابر خطرات و تهدیدات موجود در محیط کاری افراد مقاوم باشد.
شما می‌توانید برای خرید محصولات ایمنی نظیر کفش کار به سایت یونکس مراجعه کنید. یونکس دارای آرشیوی عظیم از اطلاعات راجع به ابزارهای ایمنی است. به بیان دیگر شما می‌توانید پس از بررسی و مقایسه انواع ابزارهای ایمنی، به سادگی چند کلیک ابزار مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید.

Rate this post
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.